Nowy numer 09/2020 Archiwum

Św. Walenty potrzebuje pomocy! Zdążymy do jego święta?

Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach od roku zbiera fundusze na renowację obrazu patrona zakochanych. Jest okazja, by odwdzięczyć się świętemu i coś dla niego zrobić.

Na platformie zrzutka.pl 14 lutego 2019 r. pojawiała się oficjalna zbiórka funduszy na renowację obrazu św. Walentego, znajdującego się w Wambierzycach ((Renowacja obrazu św. Walentego w Bazylice Wambierzyckiej - koszty I i II etapu renowacji). Zostało już niewiele do uzbierania.

- Celem naszej zbiórki było rozpoczęcie renowacji zabytkowego XVIII-wiecznego obrazu św. Walentego, umieszczonego w bocznym ołtarzu bazyliki wambierzyckiej. Obraz jest bardzo zniszczony i z każdym rokiem koszty jego odnowienia rosną. Pierwsze wzmianki o nim znajdujemy już w zapisach Kolbego, wambierzyckiego kronikarza i mistrza piwowarstwa z 1734 roku. Z dokumentów zgromadzonych w archiwum oo. franciszkanów dowiadujemy się również, że ołtarz z obrazem św. Walentego otrzymał barokowy wystrój w 1833 roku, a przez jakiś czas przechowywany był poza Wambierzycami, by w 1938 roku powrócić do sanktuarium z Bożkowa. Dotychczas dzięki pomocy anonimowych ofiarodawców zebrano ponad 35 tys. zł. Całkowity koszt odnowienia dzieła szacowany jest jednak na ok. 40 000 zł. - wyjaśniają organizatorzy

I choć do końca zbiórki zostało 144 dni, to może wspomnienie św. Walentego, które zwyczajowo obchodzimy 14 lutego, jest dobrą okazją, by wesprzeć akcję. Zainteresowanych odsyłamy jeszcze raz do zbiórki (Renowacja obrazu św. Walentego w Bazylice Wambierzyckiej - koszty I i II etapu renowacji)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama