Nowy numer 47/2020 Archiwum

Rekolekcje to dopiero początek

Zgłosiło się na nie 25 uczniów szkół średnich z całej diecezji świdnickiej. Na trzy dni zajęli ławki kleryków, jak oni starając się słuchać Nauczyciela.

Tematem tegorocznych rekolekcji w świdnickim WSD, trwających od 31 stycznia do 2 lutego, jest Eucharystia. – Łatwo się można było domyślić tematyki tych dwóch dni skupienia.

Pusty talerz na plakacie czy tematyka tegorocznego hasła duszpasterskiego mocno to sugerowały. Ale to dobrze, bo choć jestem lektorem, mogę tu swoją wiedzę poszerzyć, a przy okazji zatrzymać się także nad tematem powołania, nie tylko kapłańskiego – mówi Jakub, uczestnik.

Od Mszy św. też zaczęły się rekolekcje. Potem kolacja, zawiązanie grup, zabawy integracyjne. I pierwsza konferencja o obrzędach wstępnych, którą wygłosił ks. Piotr Gołuch, ojciec duchowny kleryków i odpowiedzialny za powołania w diecezji. – Po co to wszystko? Żeby lepiej rozumieć tajemnicę naszej wiary. Ale to dopiero początek przygody poznawania Mszy św., wchodzenia w jej głębię. Duża część z was jest ministrantami, lektorami czy ceremoniarzami. Posługujecie w Kościele, więc na pewno chcecie lepiej rozumieć to, w czym uczestniczycie. Nikt przecież nie lubi robić rzeczy głupich, bez sensu – rozpoczął ks. Gołuch.

Mówiąc o tajemnicy Eucharystii, o znakach działania Boga, nawiązał do jej początku. – Spróbujmy popatrzeć na Mszę św. w taki sposób, jakby Bóg przygotowywał świat do Eucharystii, stwarzając go. Raj, rośliny, zwierzęta, całe Jego działanie nakierowane były na jeden cel. Wiedział, że wykażemy się nieprawością, że odda swojego Syna, a ten zostawi nam Najświętszą Ofiarę. Kiedy popatrzymy w taki sposób, będziemy chcieli się do tego momentu naszego życia, jakim jest Msza św., lepiej przygotować – zachęcał do poważnego potraktowania pamiątki ofiary Chrystusa na krzyżu.

I to krzyż stanął w centrum kaplicy po zakończeniu konferencji, a przygotowany przez kleryków III roku montaż słowno-muzyczny miał ich zachęcić do jego adoracji.

W kolejne dni oprócz konferencji przyjezdni nastolatkowie mieli okazję do zwiedzania miasta i wzięcia udziału we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama