Nowy numer 23/2020 Archiwum

Na co komu ta pokutna procesja?

Garstka świdniczan idących ulicami w Środę Popielcową budzi zdziwienie. By to zmienić, trzeba pełnej mobilizacji.

W stolicy diecezji już od sześciu lat biskupi, księża, siostry zakonne i przedstawiciele laikatu rozpoczynają Wielki Post procesją, nawiązującą do tradycji rzymskiej.

- Intuicja, by rozpocząć nawrócenie od wspólnej celebracji, która nie będzie jakimś prywatnym zrywem, ale wydarzeniem całego Kościoła zgromadzonego wokół biskupa Rzymu, to zasługa Jana XXIII. Pragnął podkreślić, że w Wielki Post Kościół wchodzi procesyjnie. To prawda, że musi to uczynić każdy z nas w sposób indywidualny, ale ten czas mamy przeżyć także razem jako wspólnota wierzących. Jako Kościół mamy przygotować się na zmartwychwstanie Chrystusa - mówi o. Dominik Jurczak w rozmowie z ks. Rafałem Skitkiem (Pokuta papieża).

Do takiej formy rozpoczęcia Wielkiego Postu zachęcał również kilka lat temu ks. Zbigniew Chromy: "Zgromadzimy się w kościele św. Józefa w Świdnicy i po modlitwie, którą zgodnie z ceremoniałem biskupim wygłosi biskup, przejdziemy w procesji do katedry, gdzie w trakcie liturgii przyjmiemy jak co roku popiół na nasze głowy. W trakcie procesji będziemy śpiewać Litanię do wszystkich świętych, prosząc ich, by ten czas pokuty był dla nas owocnym czasem nawrócenia. Będzie to także okazja do dania świadectwa naszej wiary i próba przypomnienia mieszkańcom miasta, że zaczął się Wielki Post, czas łaski i nawrócenia. Procesja będzie więc miała także charakter ewangelizacyjny i będzie się wpisywała w dzieło nowej ewangelizacji". (Zatrzymać się w drodze).

Zachęcamy więc wszystkich wierzących ze Świdnicy i jej okolic, by stawili się 26 lutego w kościele św. Józefa o godz. 17.30 i pomogli dać świadectwo rozpoczęcia tego wyjątkowego czasu nawrócenia. Po jej zakończeniu o godz. 18.00 odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem bp Ignacego Deca z obrzędem posypania popiołem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama