Ruszyły prace konserwatorskie przy głównym ołtarzu. Wciąż jednak brakuje pieniędzy. Potrzebna każda pomoc.
O historycznym remoncie kościoła pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy pisaliśmy wielokrotnie. Ze ścian nawy głównej ściągane są kolejne obrazy i figury do renowacji. Wykorzystując kosztowne rusztowania, parafia zdecydowała się również rozpocząć remont ołtarza głównego, który nie jest w całości ujęty w projekcie dofinansowanym przez Unię Europejską. Potrzebna do jego renowacji suma wynosi 6 mln zł.
W ramach kolejnego projektu udało się od ministerstwa otrzymać kolejne 650 tys., ale to wciąż za mało. Zwłaszcza, że władze miasta Świdnicy wycofały się z obiecanej dotacji przez 2 lata po 500 tys. Zbiórka na portalu zrzutka.pl na tę chwilę dała jedynie 5 tys. (tu można dołączyć się do zbiórki).
Ołtarz główny w katedrze świdnickiej ma wyjątkową kompozycję, nad którą Johann Riedel pracował ponad 44 lata. Zbudowany jest na planie okręgu, wsparty na siedmiu kolumnach, na wysokim cokole. Antepedium z bogatą dekoracją płaskorzeźbioną przedstawia Baranka na ołtarzu oraz symbole eucharystyczne.
Ciemne korpusy kolumn kompozytowych oplecione są złotymi gałązkami różanymi. Ołtarz jest zwieńczony baldachimem na planie koła przykrytym ażurową kopułą. Na jego fryzie przedstawiony jest pelikan karmiący młode oraz orły z gałązkami winorośli, symbole Eucharystii.
Nad tabernakulum centralne miejsce zajmuje Matka Boża Królowa Nieba z Dzieciątkiem Jezus, nad którym unosi się symbol Ducha Świętego, a w zwieńczeniu figura Boga Ojca otoczona gronem aniołków z atrybutami przedstawiającymi przymioty Trójjedynego Boga. Obok Matki Bożej ustawione są figury patronów kościoła: św. Stanisław Biskup oraz św. Wacław.
Między kolumnami stoją figury św. Ignacego Loyoli oraz św. Franciszka Ksawerego. Ołtarz flankują rzeźby św. Floriana i św. Jerzego.