Nowy numer 43/2020 Archiwum

Apel biskupa do księży diecezji świdnickiej w związku z epidemią

Biskup świdnicki prosi duchownych o powściągliwość w komentowaniu bieżących wydarzeń i dostosowanie się do decyzji episkopatu.

Wraz z uzupełnieniem do komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r. bp Ignacy Dec opublikował wskazówki dla księży diecezji świdnickiej. Mówi w nich nie tylko o sprawowaniu liturgii, ale i zachowaniu powściągliwości w komentarzach, także tych, które kapłani publikują na mediach społecznościowych:

"Kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii św., kierując się zasadami higieny, proszeni są przed rozpoczęciem liturgii o dokładne umycie rąk.

Zaleca się, by wobec możliwości przyjmowania Komunii Świętej na rękę poinstruować wiernych o sposobie jej przyjęcia (postawa stojąca; ułożenie rąk: lewa dłoń podtrzymywana przez prawą, płasko wyciągnięte na wysokość klatki piersiowej; wierny prawą ręką wkłada Komunikant do ust w obecności kapłana; po przyjęciu Komunii w tej formie należy zadbać o to, by na dłoni przyjmującego nie pozostały okruchy konsekrowanej Hostii, jeśli tak, należy je spożyć). W przypadku większej liczby szafarzy należy wyznaczyć jednego lub kilku do udzielania Komunii Świętej tylko na rękę.

Zaleca się, by w ramach modlitwy powszechnej włączyć wezwanie o ustanie epidemii np.: Wszechmogący Boże, który kierujesz losami świata, pokornie prosimy za przyczyną Matki Bożej „Uzdrowienia Chorych” o łaskę oddalenia od nas epidemii koronawirusa, a wszystkim chorym i im posługującym udziel daru powrotu do zdrowia i potrzebnych sił.

Zaleca się, by wielkopostne nabożeństwa były ofiarowane w intencji o ustanie epidemii koronawirusa.

Nie należy organizować osobnego dnia spowiedzi w parafii, aby poprzez duże zgromadzenie wiernych nie zwiększać ryzyka zarażenia. Należy pełnić dyżur spowiedniczy przynajmniej 30 min. przed rozpoczęciem Mszy Świętej.

Biorąc pod uwagę ograniczenia ilościowe dotyczące udziału we Mszy Świętej, zaleca się, by uczestniczyły w nich przede wszystkim osoby związane z zamówioną intencją mszalną.

Duszpasterzom zaleca się powściągliwość w komentowaniu aktualnych wydarzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym".

Czytaj także: 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama