Nowy numer 43/2020 Archiwum

#ZOSTAŃWDOMU - Oni pomogą!

Poprzez media społecznościowe, plakaty umieszczone na witrynach sklepów i słupach ogłoszeniowych czy pocztą pantoflową chcą dotrzeć do każdego potrzebującego. "Świdnicki Gość Niedzielny" włącza się w akcję informowania o obywatelskich inicjatywach.

W Kamieńcu Ząbkowickim Michał Jednak wraz z przyjaciółmi i znajomymi organizuje pomoc skierowaną do osób starszych, schorowanych lub objętych kwarantanną. Na terenie całej gminy rozwiesili około 100 plakatów, mają wsparcie lokalnych władz, parafii, mieszkańców, a nawet sieci sklepów.

– Wczoraj zgłosiły się pierwsze osoby. Starsza pani, która zna mnie z czasów dzieciństwa, zapytała, czy mogę jej zrealizować receptę. Z kolei inna samotna osoba zadzwoniła do nas, pytając, czy możemy jej zrobić zakupy, bo ma rozrusznik serca i jest narażona na działanie wirusa – mówi Michał.

Na co dzień studiuje ekonomię na wrocławskiej uczelni i pracuje w restauracji. Postanowił wykorzystać wolny czas, którego ma teraz w nadmiarze. Dołączyło do niego ponad 10 osób, a chętnych ciągle przybywa. Rozszerzyli obszar działania na całą gminę obejmującą 13 miejscowości. Jak mówi, zdaje sobie sprawę, że głównym wyzwaniem jest zdobycie zaufania tych, którym pomoc oferują.

– Wyposażyliśmy się w maseczki, mamy żele dezynfekujące, staramy się nie przebywać długo z tymi ludźmi. Nie mamy niestety możliwości, żeby robić zakupy "z góry". Ludzie muszą nam zaufać, dając nam listę zakupów i pieniądze. Jeśli inni zobaczą, że pomogliśmy kilku osobom, to mam nadzieję, że zaufanie wzrośnie i ludzie nie będą wstydzili się prosić o pomoc – mówi wolontariusz.

Cieszy się, że jego inicjatywa spotkała się z tak pozytywnym odbiorem i znaleźli się młodzi ludzie chcący poświęcić swój czas, a nierzadko i środki finansowe, aby włączyć się w wolontariat.

– To fenomenalne. Zwracają się do mnie kolejni znajomi i lokalna młodzież. Z samochodami, dyspozycyjni, biorący na własną rękę koszty paliwa, żeby nie obarczać nimi starszych osób. Nie oczekujemy żadnego wynagrodzenia za taką akcję – dodaje.

Osoby z Kamieńca Ząbkowickiego i okolic mogą kontaktować się z Michałem Jednakiem pod numerem telefonu: 721 906 569

W Świdnicy z podobną inicjatywą wyszedł Łukasz Dmytrowski, o którym pisaliśmy tutaj.

Na adres swidnica@gosc.pl można wysyłać informacje o innych lokalnych akcjach pomocowych na terenie naszej diecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama