Nowy numer 14/2020 Archiwum

Odroczenie opłat proboszczów. Do utrzymania dorzucą się wikariusze

Biskup świdnicki opublikował na stronie kurii dwa zarządzenia dotyczące finansów parafii na terenie diecezji. Oba mają pomóc lokalnemu Kościołowi przetrwać epidemię koronawirusa.

Problem nie dotyczy jedynie utrzymania mieszkania duchownych, ale w dużym stopniu utrzymania parafii.  

W odpowiedzi na tę trudną sytuację, zarządzenia dla wszystkich księży diecezji świdnickiej wystosował bp Ignacy Dec.

"W związku z panującą pandemią wirusa COVID-19 i ograniczonymi dochodami parafii zarządzam: odroczenie płatności przez księży proboszczów do kasy Świdnickiej Kurii Biskupiej, opłat na cele utrzymania Świdnickiej Kurii Biskupiej, Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy i Domu Księży Emerytów Diecezji Świdnickiej" - pisze biskup w pierwszym z komunikatów.

W drugim natomiast podkreśla rosnące koszty utrzymania domów parafialnych, jak również otrzymywanie przez wikariuszy z tytułu zatrudnienia na stanowisku nauczyciela religii w szkołach, przedszkolach i innych instytucjach państwowych i stypendiów mszalnych. Z uwagi na te dochody, biskup zarządził 19 marca, że są oni "zobowiązani do wniesienia opłaty w wysokości 25% od otrzymanych dochodów bądź 1000 zł i wpłacenia do kasy parafialnej" - podaje biskup.

Oba zarządzenia obejmują okres od 1 marca 2020 r. do odwołania. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama