Nowy numer 23/2020 Archiwum
 • ciekawaska
  31.03.2020 15:36
  Też tak sobie pomyślałam. Może się wyprostuje to co latami ignorowane, zobaczymy.
  doceń 6
 • Marius-pl
  02.04.2020 22:50
  AnnaEwa - na jakiej podstawie twierdzi Pani, że biskup Dec nie kieruje się wiarą i nauczaniem Kościoła, a przesłankami politycznymi, występując w obronie dzieci i młodzieży przed ideologią gender i seksedukacją,? Czy ma Pani dostęp do sumienia Biskupa, niczym jego spowiednik, aby tak twierdzić? Biskup jest zobowiązany do głoszenia prawd wiary "w porę i nie w porę" (św. Paweł), czyli niezależnie od mód, opinii celebrytów, polityków. Jedną z tych prawd jest nauka o stworzeniu nas mężczyzną lub kobietą, jak również ochrona dzieci przed zgorszeniem i zepsuciem, szczególnie w tak delikatnej sferze ludzkiego życia, jaką jest seksualność. I on to czyni. Mam wrażenie, że to właśnie Pani daje się ponieść logice polityki w ocenie nauczania biskupa Deca, być może nieświadomie. Często pojawia się pokusa, by redukować wiarę do politycznych skutków, jakie życie zgodnie z przykazaniami powoduje i ignorować jej własną logikę. To nic nowego. Szczególnie celują w tym politycy, zainteresowani tym, czy aby przekaz wiary przez duchownych nie "miesza" im w interesie. "Mieszał" ks. Jerzy Popiełuszko, którego z tego powodu zamordowano, "mieszał" Jan Paweł II, którego próbowano 13 maja 1981 r. zamordować. A oni po prostu głosili to, co jako kapłani musieli głosić. Dzisiaj próbuje się zamknąć usta biskupom, publicznie głoszących niepopularne i "nie na czasie" prawdy. Biskup Ignacy Dec nie jest tu wyjątkiem, wobec abp. Marka Jędraszewskiego przypuszczono bezpardonowy, brutalny atak. Nie ma się co łudzić, że chodzi o jakieś ludzkie niedoskonałości tego, czy innego hierarchy. Chodzi o ich wierność w nauczaniu prawd wiary, Ewangelii. Ta jest przeszkodą w tworzeniu nowego świata, bez Boga, bo jak przypomina bp Dec, dawną, "czerwoną" ideologię, zastąpiła nowsza, "różowa". Zmieniły się tylko metody. I stąd atak. Naprawdę trudno mi dostrzec w głoszeniu przez biskupa Deca niepopularnych prawd chęci zbijania politycznego kapitału, czy przypodobania się jakimś grupom. Raczej rezygnuje on ze „świętego spokoju”, choć wie, że za to „oberwie”…
  Co do konkretnych zarzutów wobec biskupa Deca, nie znam szczegółów niektórych spraw, ale np. odnośnie pozwu sądowego wobec księdza biskupa, złożonego przez grupę wiernych, oskarżających go o oszczerstwo, nie wspomniała Pani, że zarówno sąd rejonowy, jak okręgowy oddaliły zarzuty wobec biskupa, jednym słowem: w dwóch instancjach sąd przyznał mu rację.

  Ciekawaska – sprawa z ks. kustoszem z góry Iglicznej nie jest tak jednoznaczna, jak Pani ją przedstawia. Turyści lekceważący regulamin i dobre obyczaje na terenie sanktuarium nie są bez winy. Powinno się tu przychodzić przede wszystkim na modlitwę, a nie na spacer z psem. Ludzie odzierają kościoły z sacrum, a kościół nie jest tylko zabytkiem, to miejsce święte.
 • Marius-pl
  15.04.2020 13:34
  Nie ma sensu dyskutować z Paniami. Brak dobrej woli i uczciwości w dyskusji, a niechęć i agresja aż nieprzyjemne. To nie atmosfera dla mnie.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama