Nowy numer 23/2020 Archiwum

Vacat na stolicy biskupiej a imię biskupa w modlitwie eucharystycznej

Świdnicka Kuria Biskupia wydała objaśnienie ws. wymieniania imienia biskupa w czasie Mszy św.

Oto treść dokumentu:

Zgodnie Dekretem De nomine episcopi in prece eucharistica proferendo z dn. 9 października 1972 r. ówczesnej Świętej Kongregacji ds. Kultu Bożego (nr I c), a także z oficjalnym komentarzem w biuletynie Notitiae 1972 (s. 349 nn), jeśli po przyjęciu przez papieża rezygnacji dotychczasowego biskupa zostaje on do czasu kanonicznego objęcia stolicy przez nowo mianowanego biskupa mianowany administratorem apostolskim, w modlitwie eucharystycznej wymienia się nadal imię dotychczasowego biskupa.

Formuła liturgiczna pozostaje zatem niezmieniona: "z naszym biskupem Ignacym" (nie używa się formy "z administratorem itd.").

Imię nowego biskupa będzie się wspominać w modlitwie eucharystycznej od dnia kanonicznego objęcia diecezji (por. Ceremoniał Lit. Posługi Biskupów 1163).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama