Nowy numer 21/2020 Archiwum

25 lat temu zginął proboszcz z Doboszowic

Do dziś mieszkańcy pamiętają go jako dobrego gospodarza, zaangażowanego w życie parafii i otwartego na ludzi.

To była noc z soboty na niedzielę. Ówczesny proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Doboszowicach, ks. Zdzisław Horochowski, wracał z wesela, na które został zaproszony wraz z dwoma klerykami. Po drodze miał wypadek, którego okoliczności nie są dokładnie znane.

- Wiadomo, że żadnemu z seminarzystów nic się nie stało. Niektórzy mówią, że uratował ich jeszcze przed śmiercią ks. Horochowski. Na ostatnie pożegnanie przyjechał biskup i potem zabrano ciało do Gierałtowa, gdzie mieszkali jego rodzice i gdzie został pochowany. Pamiętam, że z parafii był zorganizowany autobus na uroczystości pogrzebowe - wspomina pani Krystyna, parafianka.

Mimo krótkiej kadencji młody proboszcz bardzo pozytywnie zapisał się w pamięci mieszkańców.

- Był tylko dwa lata, ale zrobił dużo. Wyremontował ławki, pomalował świątynię, odgruzował strych, w Mrokociniu chciał budować kościół. I najważniejsze - odsłonił w ołtarzu św. Mikołaja, który przez lata zakrywał obraz Matki Bożej. Od wielu lat biskupi i inni goście zachęcali, by przywrócić właściwe miejsce patronowi parafii, ale jakoś się to nie udawało. Dopiero ks. Zdzisław zajął się tym na poważnie, a Matka Boża trafiła do ołtarza bocznego. To był też czas, kiedy w Doboszowicach gościł inny obraz, Matki Bożej Częstochowskiej - dodaje pan Janusz, mąż pani Krystyny.

Jasnogórska Pani odwiedziła Doboszowice 7 sierpnia 1994 r.   Jasnogórska Pani odwiedziła Doboszowice 7 sierpnia 1994 r.
Archiwum prywatne

Zmarłego tragicznie proboszcza dobrze pamięta też Władysław Bogacki, który potwierdza, że choć proboszcz miał swoje słabości, był dobrym gospodarzem.

Ks. Zdzisław Horochowski urodził się w 1956. Został wyświęcony na kapłana w maju 1981 r., a jego pierwszą parafią była parafia pw. Chrystusa Króla w Głuszycy. Do Doboszowic trafił w 1993 r., a zmarł 29 kwietnia 1995 r. 

Jeśli macie więcej informacji nt. zmarłego kapłana, przyślijcie nam na email: swidnica@gosc.pl.

Tablica pamiątkowa poświęcona zmarłym proboszczom parafii.   Tablica pamiątkowa poświęcona zmarłym proboszczom parafii.
Archiwum prywatne
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • JanuszF
    29.04.2020 23:05
    Artykul niestety jest lekko zmylny. Dobrze wszyscy wiedza w jaki sposob doszlo do wypadku. Bog zaplac ze tych dwuch klerykow przezylo. Bog urztowal im zycie i byl jak zwykle sprawiedliwy.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama