Nowy numer 21/2020 Archiwum

Czy w piątek 1 maja w diecezji świdnickiej będzie obowiązywał post?

Na stronie Świdnickiej Kurii Biskupiej pojawił się w tej sprawie komunikat, który nawiązuje do słowa Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

W najbliższy piątek przypada 1 maja, święto Józefa Robotnika, które rozpoczyna tradycyjną "majówkę". Święto to jednak nie znosi obowiązku postu od pokarmów mięsnych. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na dobro duchowe wiernych ordynariusze miejsca podejmują decyzję o udzieleniu dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych. Taka forma czasowego zawieszenia postu zawsze połączona jest z obowiązkiem podjęcia dzieł umartwienia bądź miłosierdzia w innym czasie.

Jednak w związku z panującą epidemią i ograniczeniami w naszej diecezji dyspensy od pokarmów w najbliższy piątek tym razem nie będzie. Jak tłumaczy komunikat na stronie Świdnickiej Kurii Biskupiej: "Zgodnie z rekomendacją Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski wyrażonej w słowie »Pokój tobie, Polsko!« z dnia 27 IV br., zachęcam, by najbliższy piątek, 1 maja br., przeżyć szczególnie jako dzień pokuty i postu w intencji ustania epidemii oraz zachowania miejsc pracy".

W nieco innej sytuacji są natomiast wierni parafii pw. św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu, w której tego dnia przypada odpust parafialny. Zgodnie z prawem kanonicznym odpust to uroczystość parafii, a więc wszyscy jej mieszkańcy są zwolnieni z postu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Serhio
    29.04.2020 15:28
    Post obowiązuje w Kościele tylko w Środę Popielcową i Wielki Piątek, we wszystkie piątki roku obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Redaktor oddziału diecezjalnego Gościa Niedzielnego powinien jednak to wiedzieć i nie powtarzać ciągle tego błędu. Pozdrawiam.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama