Nowy numer 2/2021 Archiwum

Czy w piątek 1 maja w diecezji świdnickiej będzie obowiązywał post?

Na stronie Świdnickiej Kurii Biskupiej pojawił się w tej sprawie komunikat, który nawiązuje do słowa Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

W najbliższy piątek przypada 1 maja, święto Józefa Robotnika, które rozpoczyna tradycyjną "majówkę". Święto to jednak nie znosi obowiązku postu od pokarmów mięsnych. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na dobro duchowe wiernych ordynariusze miejsca podejmują decyzję o udzieleniu dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych. Taka forma czasowego zawieszenia postu zawsze połączona jest z obowiązkiem podjęcia dzieł umartwienia bądź miłosierdzia w innym czasie.

Jednak w związku z panującą epidemią i ograniczeniami w naszej diecezji dyspensy od pokarmów w najbliższy piątek tym razem nie będzie. Jak tłumaczy komunikat na stronie Świdnickiej Kurii Biskupiej: "Zgodnie z rekomendacją Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski wyrażonej w słowie »Pokój tobie, Polsko!« z dnia 27 IV br., zachęcam, by najbliższy piątek, 1 maja br., przeżyć szczególnie jako dzień pokuty i postu w intencji ustania epidemii oraz zachowania miejsc pracy".

W nieco innej sytuacji są natomiast wierni parafii pw. św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu, w której tego dnia przypada odpust parafialny. Zgodnie z prawem kanonicznym odpust to uroczystość parafii, a więc wszyscy jej mieszkańcy są zwolnieni z postu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama