Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dzierżoniów. Wystawa plenerowa na 100 lat Jana Pawła II

Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, która przypadnie 18 maja 1920 roku, w dzierżoniowskim Rynku stanie wystawa poświęcona życiu papieża. Przygotowało ją warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka, poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay. Można też z bliska obserwować powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski, czy niemal wybrać się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, witamy nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przyglądamy się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszymy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Ekspozycję będzie można oglądać od 15 maja do 14 czerwca 2020 r. na dzierżoniowskim rynku. Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Centrum Myśli Jana Pawła II, w ramach realizacji misji upowszechniania intelektualnego i duchowego dziedzictwa Karola Wojtyły, już w maju tego roku udostępni portal JP2online.pl – największą internetową bazę papieską zawierającą m. in. zdjęcia, teksty, dokumenty oraz nagrania video. Korzystanie z niej będzie nieodpłatne, a większość materiałów będzie udostępniona na wolnej licencji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama