Nowy numer 43/2020 Archiwum

O. Samuel Pacholski przeorem Jasnej Góry

Wieloletni proboszcz i przeor świdnickiego sanktuarium pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy został ogłoszony przełożony domu zakonnego w Częstochowie.

Nominacji dokonał o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, wraz z definitorium zakonu.

Paweł Pacholski urodził się 31 maja 1972 r. we Wrześni (archidiecezja gnieźnieńska). Pierwszą profesję zakonną złożył w 1993 r. i jako paulin przyjął imię Samuel.

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1999 r. w bazylice jasnogórskiej. Studiował w Krakowie, Jerozolimie i Warszawie, gdzie uzyskał specjalizację z teologii pastoralnej.

Jako kapłan posługiwał w Wieruszowie, na Jasnej Górze, w Łukęcinie, Toruniu i Warszawie. W latach 2012-2018 był pierwszym paulińskim przeorem i proboszczem w parafii pw. św. Józefa w Świdnicy.

Od 2014 r. jest członkiem komisji duszpasterskiej zakonu paulinów. A od listopada 2018 r. - dyrektorem wydawnictwa Paulinianum z siedzibą na Jasnej Górze, gdzie pełni również funkcję opiekuna dzieł duchowych prowadzonych przez Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia.

Od wielu lat związany jest z Drogą Neokatechumenalną i Stowarzyszeniem "Spotkania Małżeńskie". Poza duszpasterstwem i nową ewangelizacją pasjonują go żeglarstwo, narciarstwo zjazdowe i turystyka rowerowa.

Jasnogórscy przeorowie mianowani są od 1382 r., a więc od początków powstania częstochowskiego sanktuarium. Obecnie desygnowany jest już 131. przeorem.

Ojciec Pacholski przez najbliższe 3 lata będzie kierował największym klasztorem paulinów. Spośród ponad 500 ojców i braci we wszystkich wspólnotach na świecie ponad 100 mieszka właśnie na Jasnej Górze. Wraz z nim 3-letnią misję zainauguruje także nowy zarząd.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama