GN 42/2020 Archiwum

Potrzebna krew dla ks. Marka Żmudy!

Parafia pw. Zbawiciela Świata i MB Szkaplerznej prosi o pomoc w zbiórce krwi dla chorego proboszcza. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Kiedy kilka tygodni temu informowaliśmy o chorobie strzegomskiego proboszcza (Strzegomski proboszcz ciężko chory. Biskup prosi o modlitwę), wielu ludzi deklarowało modlitwę i wsparcie. Nadarzyła się okazja, by pomóc. Na profilu facebookowym parafia pw. Zbawiciela Świata i MB Szkaplerznej prosi o krew A Rh+ oraz modlitwę. Osoby posiadające taką grupę powinny zgłosić się do najbliższego punktu krwiodawstwa i przy oddawaniu krwi zaznaczyć, że jest ona przeznaczona dla ks. Marka Żmudy przebywającego w szpitalu w Świebodzicach.

Można też się skontaktować z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu: ul. Bolesława Chrobrego 31, dojazd od ul. Andrzeja Szmidta oraz ul. Czerwonego Krzyża, Wałbrzych, tel. 74 664 63 19 (sekretariat), 74 664 63 45 (dla Dawców).

Kto może oddać krew? Zgłaszający się do oddania krwi (18–65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Powinien też być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Nie mogą oddawać krwi osoby, które chorowały m.in. na wirusowe zapalenie wątroby (tzw. żółtaczkę zakaźną), nosiciele wirusa HIV oraz chorzy na AIDS. Dawcami krwi nie powinny być także osoby z aktywną lub przebytą poważną chorobą układu krążenia, układu nerwowego, układu pokarmowego, układu oddechowego, nerek, skóry (np. łuszczyca), układu immunologicznego, układu endokrynnego (np. cukrzyca, choroby tarczycy), tkanki łącznej.

Nie można też oddawać krwi w ciągu 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi, po wykonaniu tatuażu, przekłuciu różnych części ciała, akupunkturze, depilacji kosmetycznej, zabiegach diagnostycznych (np. gastroskopii), po pobycie w krajach Afryki Środkowej, Zachodniej i Tajlandii oraz na terenach endemicznego występowania malarii lub innych chorób tropikalnych, a także po pobycie w zakładzie karnym.

Dołączamy się do prośby o wsparcie ks. Żmudy, a tych, którzy nie mogą oddać krwi, prosimy o modlitwę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama