Za trzy dekady samorządu terytorialnego w gminie Udanin bp Marek Mendyk dziękował w kościele pw. MB Anielskiej wraz z urzędnikami i mieszkańcami.
Już na początku Eucharystii ordynariusz diecezji świdnickiej dziękował za zaproszenie do wspólnej modlitwy. – Wyrażam wdzięczność panu wójtowi i Radzie Gminy za prośbę o modlitwę za sprawujących władzę, a właściwie za posługujących w gminie urzędników, samorządowców, albowiem władza – w rozumieniu i nauczaniu Kościoła – to przede wszystkim służba obywatelom na rzecz ich dobra wspólnego. Tą modlitwą obejmuję również mieszkańców gminy Udanin. Modlę się o ich pomyślność i dostatnie życie – mówił na początku.
Przypomniał też, że zasadą, która pomaga właściwie funkcjonować w społeczności, jest zasada pomocniczości. – Ona stanowi jedną w głównych zasad, na których oparte jest funkcjonowanie władzy świeckiej. Jest to ważna zasada organizowania życia społecznego. Takie jest też społeczne nauczanie Kościoła – podkreślił biskup.
Myśl kontynuował w homilii, szczegółowo wyjaśniając działanie tej zasady. – Najprościej mówiąc: jej istota sprowadza się do twierdzenia, że struktura społeczna wyższego rzędu wspiera zadania struktury społeczna niższego rzędu. Przykład: polityka rodzinna, prospołeczna – działania samorządu wobec rodziny. Widać to nie tylko w wymiarze społecznym. Również w życiu moralnym. Zasada pomocniczości stoi na straży fundamentu ładu społecznego. Samorząd prowadząc szkoły, placówki oświatowe, ma zapewnić rodzicom poczucie bezpieczeństwa ich dzieci. Posyłając dziecko do szkoły, rodzice muszą mieć przekonanie, że to będzie ono tam bezpieczne nie tylko w zakresie fizycznym czy psychicznym, ale także w wymiarze wyznawanego światopoglądu czy życiowych wartości – tłumaczył bp Marek, twierdząc, że to pierwsza okoliczność, która zgromadziła 30 maja celebransów i wiernych w kościele pw. MB Anielskiej w Udaninie.
Drugą – zdaniem biskupa – jest Msza św., która nie jest „akademią z okazji…”, ale serdeczną modlitwą i ofiarą, Najświętszą Ofiarą, jaką składają Panu Bogu, dziękując za tych 30 lat samorządu. To w niej, podczas każdej liturgii słowa odczytujemy słowo Boże, które tego dnia nawiązywało do zesłania Ducha Świętego, o którym również mówił bp Mendyk, kończąc homilię "Społeczną Krucjatą Miłości" promowaną przez kard. Stefana Wyszyńskiego:
"Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata.
Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.
Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.
Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj tez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
Przebaczaj wszystko, wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.
Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.
Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.
Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół" – wymieniał purpurat, zachęcając do wprowadzenia ich w czyn.