Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wyłącz komputer i wyjdź na podwórko!

Słowo "trzepak" jest dzieciom nieznane. Dla ich rodziców jest synonimem wolności i źródłem najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa.

Maria Zięba jest pomysłodawczynią projektu "Lato na podwórku", który od 5 lat z powodzeniem jest realizowany w Świdnicy. Pomysł wziął się z potrzeby zagospodarowania czasu dzieciom, które z różnych powodów większość wakacji spędzają w mieście, ale przez kolejne lata przerodził się w projekt służący zaktywizowaniu wszystkich dzieci do twórczej zabawy i oderwaniu ich od świata wirtualnego.

- Mamy piękne podwórka, z placami zabaw, ale dzieci nie potrafią bawić się tak, jak my w dzieciństwie. Funkcjonują w innym świecie, gdzie nawiązywanie relacji społecznych jest coraz trudniejsze. Chcemy opowiadać o tym, że warto przełamywać się i poznawać ludzi z sąsiedztwa. W tym roku, po 3 miesiącach zdalnej edukacji, mamy poczucie, że takie spotkania są jeszcze bardziej potrzebne niż wcześniej - opowiada o projekcie Maria.

W ramach projektu odbywają się różnorodne zajęcia dla dzieci w każdym wieku - od artystycznych i plastycznych po taneczne i teatralne.

- W tym roku uporządkowaliśmy program i tematem będzie "Przyszłość". Będziemy w twórczy sposób rozmawiać o przyszłości dotyczącej nas, naszego podwórka, naszego otoczenia. Poruszymy kwestię odpowiedzialności za przyszłość, m.in. w kontekście ekologii, ale będziemy także marzyć, jak mogłyby wyglądać różne funkcje przedmiotów w przyszłości. Będzie dużo różnych zabaw, jesteśmy także otwarci na propozycje uczestników i wolontariuszy. Najlepiej sprawdzają się jednak stare, dobre gry podwórkowe. Okazuje się, że to się nigdy nie starzeje - uśmiecha się.

Nad wszystkim czuwają wykwalifikowane animatorki, ale organizatorzy projektu poszukują także wolontariuszy. - Marzy nam się grupa 30 ochotników. Zajęcia odbywają się przez całe wakacje, to jest w sumie 50 spotkań. Szukamy ludzi w każdym wieku. Mam nadzieję, że nasze rozmowy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku zaowocują tym, że będzie z nami więcej babć i dziadków. Na wolontariuszy czeka dużo ciekawych szkoleń, które nie są obowiązkowe, ale myślę, że pozwolą zdobyć nowe umiejętności. Dla osób, które myślą o pracy z dziećmi, jest to świetna okazja, aby zdobyć doświadczenie - Maria zachęca do zaangażowania się w wakacyjny wolontariat.

Więcej szczegółów na temat projektu i wolontariatu można znaleźć na stronie fundacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama