Nowy numer 3/2021 Archiwum

Spędzasz wakacje w mieście? Weź udział w akcji "Lato na podwórku" przejdź do galerii

Duże i małe, nastolatki i przedszkolaki. Każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie.

Przez całe wakacje na pięciu świdnickich podwórkach Fundacja Ładne Historie organizuje już kolejny rok z rzędu akcję „Lato na podwórku”. W poniedziałek animatorki spotykają się z dziećmi na Osiedlu Zarzecze, we wtorki bawią się z nimi na Osiedlu Zawiszów, środy to czas dla dzieci ze Śródmieścia, dlatego można ich spotkać na skwerze przy ul. Teatralnej, w czwartki są przy ul. Gdyńskiej, a tydzień zabaw kończą na Osiedlu Młodych. Jeśli jest się wtedy w okolicy między godziną 16 a 19, nie sposób ich nie zauważyć. Akcja na stałe wpisała się już w wakacyjne propozycje spędzania czasu wolnego. Dla niektórych jest to ciekawe urozmaicenie spacerów z rodzicami, ale dla wielu to jedyna letnia rozrywka.

Projekt jest wielowymiarowy, oprócz dobrej zabawy i walorów edukacyjnych bardzo ważny jest też aspekt wspólnototwórczy. – Chcemy wprowadzać atmosferę sąsiedztwa. Dzieci przychodzą często z rodzicami lub dziadkami i chociaż mieszkają tam od wielu lat, zdarza się, że sąsiedzi poznają się dopiero na naszych zajęciach. Na początku był to projekt skierowany do dzieci, które zostają w domu na wakacje, ale z czasem przerodził się w propozycję dla wszystkich. Dzięki naszym działaniom dzieci się przełamują i zawierają nowe przyjaźnie – mówi Maria Zięba, która jest pomysłodawczynią projektu.

Projekt nie odnosiłby takich efektów, gdyby nie byli zaangażowani w niego wolontariusze. W tym roku nowością jest pojawienie się na zajęciach seniorów z Uniwersytetu III Wieku. Okazuje się, że był to strzał w dziesiątkę. Seniorzy świetnie odnajdują się w kontakcie z dziećmi, wykazując się ogromnym entuzjazmem, wychodzą również z własnymi propozycjami umilenia czasu najmłodszym.

– Znamy takie zabawy, o których dzieci nie mają pojęcia. Po za tym przy Uniwersytecie III Wieku działa grupa teatralna, z którą chcemy zaprezentować „Rzepkę” Tuwima. Mamy w planie również zorganizować potańcówkę – uśmiecha się p. Krystyna. – W idei wolontariatu międzypokoleniowego widzę jako seniorka możliwość oswojenia dzieci ze starością. To jest szczególnie cenne dla tych, którzy już nie mają swojej babci albo dziadka – dodaje.


Więcej o projekcie "Lato na podwórku" w nr 29 "Gościa Świdnickiego" na 19 lipca. 

Harmonogram spotkań dostępny na stronie internetowej fundacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama