Nowy numer 49/2023 Archiwum

COVID-19 u marianek w dziecięcym ZOL-u w Piszkowicach

W zakładzie prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej zdiagnozowano 5 przypadków zakażenia koronawirusem. Przełożona Prowincji Polskiej wydała oświadczenie.

Kilka dni temu informowaliśmy o śmierci s. Łucji Jakubowicz, wieloletniej dyrektor Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego dla Dzieci w Piszkowicach (więcej: Zmarła s. Łucja Jakubowicz, laureatka Orderu Uśmiechu). Okazuje się, że w ośrodku jest 5 chorych na koronawirusa.

"Zgromadzenie niezwłocznie poinformowało o tym fakcie Starostwo Powiatu Kłodzkiego, nadzorujące placówkę, oraz odpowiedni Odział Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Obecnie pod nadzorem sanepidu testy przechodzi 117 osób, przebywających na terenie ośrodka (podopieczni i załoga). Wszystkie osoby mające bezpośredni kontakt z zakażonymi pozostają w kwarantannie, bądź domowej, bądź w placówce" - wyjaśnia s. Magdalena Zabłotna, przełożona Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej w Polsce.

Dodaje, że od momentu wprowadzenia rządowych obostrzeń związanych z pandemią, mając na względzie dobro podopiecznych, w zakładzie wprowadzono restrykcyjne procedury bezpieczeństwa, w tym ograniczenie do minimum odwiedzin dzieci oraz spotkania z zewnętrznymi podmiotami. Zwiększono częstotliwość dezynfekcji miejsc opieki i zabaw oraz zaostrzono i tak wyśrubowane procedury panujące w ośrodku. 

Przełożona Prowincji Polskiej odnosi się w oświadczeniu również do śmierci s. Łucji. "Z przeprowadzeniem kolejnej serii testów kontrolnych, którym wyrywkowo poddawani byli pracownicy Zakładu, zbiegło się odejście - po wieloletniej i ciężkiej chorobie nowotworowej płuc - siostry Łucji Jakubowicz, dyrektor Zakładu od 1985 roku. Mimo choroby do końca kontynuowała swoją pracę. To także ona pozyskała ostatnią transzę testów na wirusa SARS-CoV-2. Do końca najważniejsze było dla niej bezpieczeństwo podopiecznych i pracowników ośrodka".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy