Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Słuchała najcichszego szeptu

Stawiała człowieka i jego problemy na pierwszym miejscu. Po długiej i ciężkiej chorobie odeszła s. Łucja (Eugenia) Jakubowicz, dyrektor Zakładu Opiekuńczo- -Leczniczego dla Dzieci w Piszkowicach.

Trzy lata temu za swoje serce dla najmłodszych została uhonorowana odznaczeniem przyznawanym przez dzieci – Orderem Uśmiechu. „Order, którym zostałam wyróżniona, tak naprawdę nie należy się mnie, tylko wszystkim współpracownikom, bo to jest ciężka praca całego zespołu, nie tylko moja” – mówiła wówczas s. Łucja.

W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla Dzieci w Piszkowicach pracowała od 1976 r. jako opiekun, a od 1985 r. jako dyrektor placówki. Jej dzień zaczynał się od porannej wspólnej modlitwy. Później było śniadanie, a następnie załatwiała wiele codziennych spraw. Choć ci, którzy przez lata współpracowali z s. Łucją, twierdzą, że nie da się zamknąć jej posługi w kilku zdaniach, przypominają to, co było dla marianki najważniejsze.

– Żeby zrozumieć, jakie było życie siostry Łucji, trzeba najpierw odwiedzić Piszkowice i spędzić tam trochę czasu, poznać podopiecznych, zobaczyć specyfikę miejsca i ludzi. Miejsca, w którym coś dzieje się 24 godziny na dobę. Bo to nie jest zakład pracy. Przez lata siostry stworzyły tam prawdziwy dom, a w domu nie opiekuje się członkami rodziny w konkretnych godzinach. W domu się jest, mieszka i żyje. Buduje się go wspólnie, będąc gotowym do pomocy o każdej porze. (…) Takie było życie s. Łucji. To ona tworzyła dom od 1976 roku do samego końca swego życia. To ona stworzyła rodzinę z pracujących tam ludzi. To ona opiekowała się dziećmi, dbając o to, by miały wszystko, czego potrzebują. Nigdy nie narzekała… To siostra Łucja stworzyła Piszkowice takie, jakie znamy – wspomina Radosław Michalski, dodając, że nie zna drugiej osoby, która byłaby tak łagodna, pokorna i spokojna jak siostra, która odeszła.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama