Nowy numer 49/2020 Archiwum

Eucharystia daje życie

To ona gromadziła w kościołach stacyjnych duchownych i wiernych, którzy w tym roku nie mogli pójść do Częstochowy.

Na czele zgromadzeń liturgicznych w Świdnicy, Dzierżoniowie, Kłodzku, Ząbkowicach Śląskich, Strzegomiu, Wałbrzychu, Bardzie i Świebodzicach stanęli wszyscy trzej biskupi. Nie tylko celebrowali Mszę św., ale też dużo o niej mówili.

– Dzisiaj stawiamy pytanie: czym jest Eucharystia? Co mamy czynić, by nie zmarnować tego szczególnego daru, zwłaszcza w czasie epidemii? – pytał pierwszego dnia w kościele NMP Królowej Polski w Świdnicy bp Marek Mendyk. Zauważył, że przez całe wieki w czasach epidemii katolicy garnęli się do kościołów, przystępowali do sakramentów i szukali ratunku w Bogu. – Pamiętajmy, że Eucharystia jest darem najcenniejszym, jest ucztą jedności i pokoju. Eucharystia uzdrawia, oddala zło, jednoczy i jest ucztą rodziny Jezusa, która od jednego do drugiego krańca ziemi gromadzi się, żeby słuchać Jego słowa i karmić się Jego Ciałem – podkreślał bp Mendyk. Po Mszy św. w łączności z idącymi na Jasną Górę duchowi pielgrzymi odmówili Różaniec i odśpiewali Apel Jasnogórski.

Biskup Adam Bałabuch przez trzy kolejne dni, odwołując się do fragmentu Ewangelii dotyczącego rozmnożenia chleba, przekonywał, że to nie tylko obraz Uczty Eucharystycznej, ale i posłania, które ją kończy. – Tę Eucharystyczną Ucztę określamy najczęściej terminem Mszy Świętej, co oznacza, że posileni Ciałem Chrystusa jesteśmy posłani. Trzeba iść i owoc przynosić. Sam Jezus nas posyła. Jest to jakby echo Jego wielkiego posłania, którym żegnał tu, na ziemi, swoich uczniów: idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Idźcie i głoście, bo i od was zależy zbawienie innych ludzi – nawoływał biskup pomocniczy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama