Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wyjątkowe odkrycie w Pastuchowie

Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w kościele pw. św. Barbary w Pastuchowie pod warstwą tynku znaleziono malowidła ścienne pochodzące z XV w.

O fakcie informował w mediach społecznościowych Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz gminy Jaworzyna Śląska, do której należy wieś. Wymienia: fragment średniowiecznego malowidła odkrytego na sklepieniu prezbiterium - napis o gotyckim kroju pisma, wić roślinna zachowana w łuku absydy i fragment malowidła w sklepieniu absydy z zachowanymi szatami i ręką postaci.

Tematem zainteresował się również Andrzej Dobkiewicz, który na swoim portalu poświęconym historii Świdnicy i jej okolicy umieścił notatkę dotyczącą odkrycia w Pastuchowie.

"Udało mi się odczytać fragment gotyckiej inskrypcji, a właściwie część widocznego na zdjęciu słowa. To imię »Lucas« odnoszące się do ewangelisty - św. Łukasza. Zapewne  imię to nawiązuje także do fragmentu odkrytego malowidła, które przedstawia postać w szatach. Uważam, że niemal na pewno na dawnym sklepieniu wyobrażone były postacie czterech ewangelistów - św. Marka, św. Jana, św. Mateusza i właśnie św. Łukasza. Byłaby to zresztą analogia do malatury w innych tego typu kościołach na Śląsku, gdyż postacie czterech ewangelistów są dość często w nich spotykane" - cytuje w niej Sobiesława Nowotnego, świdnickiego historyka i językoznawcę.

Dodajmy, że prace konserwatorskie w kościele pw. św. Barbary w Pastuchowie prowadzi konserwator Katarzyna Brzozowska, która jest autorką prezentowanych w artykule zdjęć. Malowidła zostaną oczyszczone, a ubytki w nich uzupełnione i poddane gruntownej rekonstrukcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama