Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Covid-19 w Piszkowicach. Kuria wydała oświadczenie

Informuje w nim, że nie ma jednoznacznych przesłanek wskazujących na to samo źródło zakażenia w parafii i Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym.

"Świdnicka Kuria Biskupia informuje, że na przełomie lipca i sierpnia podczas badań związanych z chorobą księdza proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach, testy wykazały u niego obecność wirusa SARS-Co-V-2 (więcej: Chory proboszcz w Piszkowicach. Sanepid apeluje do wiernych). Po pozytywnym wyniku testu natychmiast został on poddany izolacji. Niezwłocznie poinformowano o tym fakcie Starostwo Powiatowe w Kłodzku oraz odpowiedni Odział Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Początkiem sierpnia podczas kolejnej serii wyrywkowych testów przeprowadzanych w Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym w Piszkowicach pośród części załogi oraz 6 podopiecznych również wykryto obecność wirusa (więcej: Biskup prosi o pomoc dla ZOL-u marianek). Zakład poddał się samoizolacji i w ścisłej współpracy z jednostkami samorządowymi, wojewódzkimi i Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną kontynuuje swoją działalność. W Zakładzie zaostrzono i tak restrykcyjne procedury bezpieczeństwa, zwiększono także częstotliwość dezynfekcji miejsc opieki, zabaw oraz kultu" - informuje ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik kurii.

Dodaje, że nie ma jednoznacznych przesłanek wskazujących na to samo źródło zakażenia w parafii i Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym, dlatego jego zdaniem na chwilę obecną niewłaściwym jest przedstawianie niepotwierdzonych hipotez, podawany w formie informacji, które łączą ze sobą dwa ogniska rozprzestrzeniania się wirusa.

Przypomina też "o odpowiedzialnym przestrzeganiu zaleceń odpowiednich instytucji publicznych w związku z pandemią wirusa. Dobro i bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w nabożeństwach i korzystających z sakramentów muszą stać na pierwszym miejscu w prowadzeniu posługi duszpasterskiej. W przypadku wątpliwości dotyczących odpowiednich procedur należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i bezwzględnie zastosować się do jej zaleceń".

Ponawia także apel Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kłodzku do osób uczestniczących we Mszach św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach w dniach od 19 lipca do 2 sierpnia br. odprawianych przez księdza proboszcza lub też mających bezpośredni kontakt z nim w innych sytuacjach, o zgłaszanie się telefoniczne do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kłodzku pod numerami telefonu 74 867 35 26; 601 797 415; 882 022 091 czy 882 112 246.

Dodajmy, że bp Marek Mendyk udzielił także dyspensy od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy św. mieszkańcom parafii Piszkowice (dekanat kłodzki). Wierni, których udanie się w tym czasie do innego kościoła będzie wiązało się z utrudnieniami i tym samym korzystający z udzielonej dyspensy,  są  zachęceni w czasie jej obowiązywania do skorzystania z transmisji telewizyjnych i radiowych Mszy św.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama