Nowy numer 4/2021 Archiwum

Oczy szeroko otwarte

Kiedy Jezus mówił, że Bóg objawił królestwo Boże prostaczkom, być może miał na myśli także podopiecznych Doroty z Piaskowej Góry.

Michał lepi Franciszki

To jest pewnego rodzaju paradoks. Widzą wartość w innym człowieku, ale w sobie już niekoniecznie. Mają poczucie, że się do niczego nie nadają. Przyczyniają się do tego, niestety, nie tylko ich wrodzone braki rozwojowe, ale i, jak twierdzi Dorota, często wyuczona bezradność. Bierze się to z prostego faktu, że gdy widzi się osobę niesamodzielną, w naturalny sposób chce się ją wyręczyć, zamiast nauczyć radzenia sobie z niepowodzeniami. Dlatego Dorota podkreśla, że trzeba od nich konsekwentnie wymagać, i chociaż z boku może wyglądać, że jest niewrażliwa na ich trudności, jej postawa daje zdumiewające efekty.

W placówce jest sześć pracowni: ceramiczna, techniczno-stolarska, rękodzielnicza, plastyczna, ogrodnicza oraz gospodarstwa domowego. Uczestnicy zajęć mają do dyspozycji własny ogródek, a uprawiane w nim warzywa trafiają potem do ich kuchni, gdzie wspólnie przygotowują posiłki. Dla wielu z nich może to być ważna umiejętność, kiedy przyjdzie czas, że z braku opieki resztę swojego życia będą musieli spędzić np. w domu pomocy społecznej. W poszczególnych pracowniach nie tylko zdobywają nowe umiejętności, ale przede wszystkim zaczynają wierzyć we własne możliwości. Po jakimś czasie każdy odkrywa w sobie jakiś talent, który, dostrzeżony przez innych, może podnieść ich samoocenę. – Oni nie wierzą w siebie, dlatego uczymy ich, że mogą też zrobić coś dobrego dla innych. Dwa razy w roku odwiedzamy chorych w hospicjum, aby złożyć im życzenia i podarować własnoręcznie zrobione stroiki świąteczne. To jest ważne, żeby zrozumieli, że są potrzebni i mogą nieść radość innym – mówi Dorota. – Widzę ich radość, gdy coś zrobią sami. Jeśli wymaga się od nich od początku, to oni bardzo dobrze funkcjonują społecznie, czasem lepiej niż my. Często tak mnie zaskakują, że trudno jest mi powiedzieć, co oni rozumieją. Ich mózgi to wielka zagadka – dodaje.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama