Nowy numer 48/2020 Archiwum

Z nadzieją i troską

O problemach braku katechetów i potrzebie katechezy parafialnej mówi bp Marek Mendyk, były przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

ks. Przemysław Pojasek: Jak Ksiądz Biskup w perspektywie ostatnich 30 lat ocenia to ważne dzieło Kościoła w Polsce?

bp Marek Mendyk: Patrzę z nadzieją i troską.

Zdobyliśmy wiele doświadczeń, ale też sporo nam się nie udało. Jest okazja do swoistego rachunku sumienia. Szkoda, że wchodząc 30 lat temu do szkoły, zostawiliśmy samą sobie katechezę parafialną i to w pewnym sensie na własne życzenie. Ale też trzeba jasno powiedzieć, że powrót do szkoły stał się opatrznościowy. Dzisiaj nasze domy katechetyczne czy salki, w których odbywała się katecheza, byłyby po prostu puste. Mamy ułatwiony dostęp do nauczania dzieci i młodzieży. Na ile udaje nam się to wykorzystać, to już oddzielny problem.

A co z katechezą parafialną?

Nauczanie religii w szkole trzeba zawsze wiązać z katechezą parafialną. Konieczne jest wypracowanie takiego jej modelu, by była ona komplementarna wobec tego, co dzieje się w szkole. Dzisiaj mamy katechezę sakramentalną. Wprowadzenie bądź rozwinięcie katechezy sakramentalnej jest rozwiązaniem najszczęśliwszym z możliwych, jednakże katecheza ta – rozumiana jako przygotowanie do przyjęcia sakramentów i utrwalanie owoców ich przyjęcia – wymaga pewnego dopełnienia. Dlaczego? Ponieważ wciąż nie jest zagospodarowany okres życia dzieci przypadający na klasy IV–VI szkoły podstawowej. Słyszy się propozycje, by katecheza parafialna w tym okresie była biblijnym wtajemniczeniem w historię zbawienia, bo to dobrze pasuje do programu nauczania w szkole. Pytanie tylko: jak to zrobić? Może warto byłoby pomyśleć o kręgach biblijnych dla tego etapu edukacyjnego, ale są też podejmowane próby organizowania scholi dziecięcych, zespołów muzycznych, parafialnych grup misyjnych.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama