Już 10 września startuje jeden z trzech najstarszych festiwali w Polsce. Miłośnicy muzyki poważnej przez 4 dni będą mogli podziwiać nie tylko wykonania utworów kompozytora związanego ze Szczawnem, ale również innych twórców.
Jak mówi Maciej Kieres, dyrektor artystyczny festiwalu, tak zestawiony program pozwoli jeszcze bardziej uświadomić sobie, jak wielkim kompozytorem i wirtuozem skrzypiec był Henryk Wieniawski. – Chcemy, żeby festiwal tego typu prezentował również literaturę skrzypcową, która koreluje z Wieniawskim. Tylko wtedy część osób może zrozumieć, a część upewnić się, że to był absolutnie najwyższej próby kompozytor, a zarazem wirtuoz skrzypiec. Wieniawski był w czołówce, jeśli chodzi o poziom swojej twórczości – mówił M. Kieres podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal.
Jego ambicją jest, aby wszystkie cztery instrumenty, na których za swojego życia grał H. Wieniawski, zostały zaprezentowane podczas kolejnych edycji festiwali. W ubiegłym roku przed publicznością wystąpił skrzypek z Holandii, w którego posiadaniu jest jeden z tych instrumentów. W tym roku jedynym punktem programu, który uległ zmianie i został przeniesiony na kolejny rok, był występ szwajcarskiego muzyka, który miał grać na skrzypcach Wieniawskiego, na co dzień zdeponowanych w filharmonii w Zurychu. – Mamy jeszcze dwa instrumenty do zaproszenia. Jest to instrument, który ma muzyk z Filharmonii Bostońskiej. Jestem z nim w kontakcie i wyraża chęć przyjechania na festiwal. No i czwarty instrument, nie wiem, jak to załatwiać. Kiedy Wieniawski był nadwornym skrzypkiem cara Rosji, on mu te skrzypce sprezentował. Po śmierci Wieniawskiego zostały w Rosji. Na co dzień są przechowywane w sejfie ze skrzypcami Piotra Czajkowskiego w Muzeum Instrumentów w Moskwie. To wysokie progi, nie wiem, jak te skrzypce od nich wydobyć – dodaje z uśmiechem dyrektor artystyczny.
Podczas czterech dni festiwalowych uczestnicy będą mogli wysłuchać polskich, ale również zagranicznych artystów. Najmłodszym muzykiem występującym na scenie Teatru Zdrojowego będzie 17-letnia Hanna Pozorska, laureatka I nagrody 17. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu, która zaprezentuje ambitny Koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa. Festiwal będzie również okazją do upamiętnienia zmarłego w sierpniu br. Józefa Wiłkomirskiego, który zasłużył się również w rozwoju Festiwali im. H. Wieniawskiego. Koncert inauguracyjny zagrany przez stworzoną przez niego Filharmonię Sudecką będzie poświęcony jego pamięci, natomiast koncert finałowy będzie jak co roku nagrany i transmitowany przez TVP 3 Wrocław.