Nowy numer 24/2021 Archiwum

Przyciągają mężczyzn

Górującą nad miastem świątynię wyróżnia nie tylko majestat, ale i duże zaangażowanie panów w grupy parafialne.

To zasługa przede wszystkim zmarłego w tym roku Stanisława Rondzistego, który zainicjował w parafii dwie męskie róże różańcowe. – Był nie tylko ich zelatorem, ale i założycielem.

Znalazł i namówił 40 mężczyzn, by modlili się codziennie za wstawiennictwem Matki Bożej – wspominał na pogrzebie nadzwyczajnego szafarza Komunii św. ks. Wiesław Rusin, proboszcz. Mimo nieobecności założyciela, wspólnota wciąż działa. Dołączyły do niej też inne męskie „oddziały”. – Jeden z wikariuszy zgodził się duszpastersko poprowadzić Wojowników Maryi. Naturalnie siedzibą tej męskiej wspólnoty stała się nasza parafia, choć jej członkowie pochodzą z całego miasta. Spotykają się co tydzień na Mszy św. i konferencji w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, angażują w działania lokalnego Kościoła. Są też ministranci ojcowie, tj. starsi panowie, którzy służą przy ołtarzu. Często są to rodzice naszych ministrantów, ale nie zawsze – wyjaśnia ks. Rusin. Dodaje, że są też inne grupy, jak chór, schola, krąg biblijny czy żeńskie róże różańcowe.

Ale parafia otwarta jest też na to, co nowe. Jeszcze przed epidemią rozpoczęło się Seminarium Odnowy Wiary, które miało zapoczątkować tworzenie wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca. Po przerwie księża ruszają z jego kontynuacją i liczą, że spośród 150 osób uczęszczających na celebracje i konferencje przynajmniej część zostanie przy tworzonej przy parafii grupie.

Proboszcz zwraca też uwagę na wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu, prowadzoną od poniedziałku do piątku, której inicjatorem był bp Ignacy Dec. – Pierwszy biskup świdnicki chciał, by w śródmieściu największego miasta w diecezji odbywała się stała modlitwa. By kościół, który jest centralnym miejscem nie tylko liturgicznych, ale i patriotycznych świąt, był też bijącym sercem duchowości. W oddzielnej kaplicy wystawiony jest Najświętszy Sakrament, do którego przychodzą ludzie z całego miasta – zauważa.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama