Nowy numer 25/2021 Archiwum

Zmarł o. Zdzisław Szymczycha SSCC. Pogrzeb w sobotę

W środę 23 września przed południem w szpitalu w Oławie zmarł po trzech miesiącach walki z chorobą sercanin biały z klasztoru w Polanicy-Zdroju.

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę 26 września o godz. 11.00 w Starym Wielisławiu, a następnie pochówek na cmentarzu zakonnym.

O. Zdzisław Szymczycha SSCC wstąpił do Zgromadzenia Najświętszych Serc inspirowany heroiczną miłością sercanina św. O. Damiana de Veuster, apostoła trędowatych z Molokai. Był w Zgromadzeniu od ponad 28 lat.

Przygotowując się do kapłaństwa, specjalizował się na seminarium z teologii moralnej i w nauce społecznej Kościoła. Obronił pracę magisterską na PWT we Wrocławiu, a kilka lat później licencjacką na PAT Krakowie  nt. „Miłość społeczna i jej znaczenie w świetle encyklik Jana Pawła II”.

Po święceniach kapłańskich pełnił wiele posług wyznaczonych przez przełożonych zakonnych. Między innymi przez 10 lat pełnił różne funkcje w formacji młodych sercanów. Będąc we Wrocławiu, obok innych zajęć sześć lat posługiwał jako duszpasterz w  schronisku  św.  Brata  Alberta. 

Następnie sześć lat pełnił posługę w sanktuariach maryjnych: Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu oraz Matki Bożej Loretańskiej (diecezja warszawsko-praska). Przy tym głosił rekolekcje weekendowe dla grup oraz posługiwał, jako spowiednik i kierownik duchowy. W swoim kapłańskim życiu wygłosił wiele rekolekcji parafialnych. 

Na ile pozwalał mu czas, chętnie angażował się w rekolekcje dla Ruchu Światło–Życie i Odnowy w Duchu Świętym. Był odpowiedzialny za Intronizację Serca Pana Jezusa w rodzinach i należał do sercańskiej grupy rekolekcyjnej. Był moderatorem w domu rekolekcyjnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama