Nowy numer 2/2021 Archiwum

Bp Ignacy Dec z tytułem honorowego obywatela Dolnego Śląska

Radni sejmiku dolnośląskiego przyznali biskupowi seniorowi wyróżnienie w czasie czwartkowego głosowania. Wraz z nim honorowe obywatelstwo odbierze noblistka Olga Tokarczuk.

Choć obradom towarzyszyła burzliwa dyskusja, ostatecznie nikt nie był przeciw kandydaturze biskupa i nikt nie wstrzymał się od głosu. Za przyznaniem bp. Ignacemu Decowi tytułu honorowego obywatela Dolnego Śląska “Civi Honorario” zagłosowało natomiast 21 radnych sejmiku.

– Mamy do czynienia z próbą stygmatyzowania osoby, bez wskazania konkretnych powodów czy okoliczności, w związku z którymi ma to miejsce. (…) Absolutnie nie kwestionuję zasług dla kultury polskiej i wartości nagrody Nobla, którą otrzymała pani Olga Tokarczuk. Usiłowanie dyskredytowania drugiej kandydatury w oparciu o próbę wszczęcia debaty: co jest lepsze, co jest ważniejsze, co jest wyższe rangą? – jest nie fair wobec drugiego kandydata. Bez wątpienia ma on swoje zasługi dla Dolnego Śląska, bez wątpienia życiorys i osiągnięcia naukowe, które z jednej strony są wybitne, a z drugiej mogą być niedoceniane, można zestawiać z ocenami i opiniami, jakie są formułowane wobec twórczości pani Olgi Tokarczuk – mówił Dariusz Stasiak, radny klubu Bezpartyjnych Samorządowców w odpowiedzi na wątpliwości dotyczące uhonorowania dwóch osób w jednym roku, które zgłosił klub Nowoczesna Plus.

Dodajmy, że za przyznaniem tytułu noblistce Oldze Tokarczuk zagłosowało 32 radnych. Również w tym przypadku żaden z samorządowców nie opowiedział się przeciw kandydaturze, ani nie wstrzymał się od głosu. Tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska przyznano dotychczas m.in. kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi, Władysławowi Bartoszewskiemu, siedmiu ofiarom katastrofy samolotu pod Smoleńskiem (Lechowi Kaczyńskiemu, Ryszardowi Kaczorowskiemu, Jerzemu Szmajdzińskiemu, Aleksandrze Natalli-Świat, Władysławowi Stasiakowi, Tomaszowi Mercie, Robertowi Grzywnie, Janinie Natusiewicz-Mirer), Władysławowi Frasyniukowi i Kornelowi Morawieckiemu czy też Janowi Miodkowi.

Uroczyste wręczenie wyróżnień będzie miało miejsce podczas tegorocznego Święta Województwa Dolnośląskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama