GN 24/2021 Otwarte Archiwum

Tworzą program walki o rodzinę

Powołany przez bp. Marka Mendyka duszpasterz rodzin ks. Mirosław Rakoczy zebrał sztab, by wraz z pasterzem diecezji omówić plan działania na najbliższy rok.

Spotkanie odbyło się w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej pod koniec ubiegłego tygodnia. Wśród zaproszonych znaleźli się przedstawiciele Domowego Kościoła, Spotkań Małżeńskich czy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Byli też organizatorzy Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw i ks. Marcin Czchowski, dyrektor Diecezjalnej Specjalistycznej Poradni Rodzinnej.

- Pewnym nowym aspektem decyzji księdza biskupa związanym ze mną jest podniesienie rangi duszpasterstwa rodzin. Dotychczas zajmował się nim referent Wydziału Duszpasterskiego, którym ostatnio był ks. Krzysztof Moszumański. Byli to księża, którzy pełnili również inne funkcje, jak proboszcz czy redaktor "Gościa Niedzielnego". Teraz natomiast ksiądz biskup utworzył w diecezji świdnickiej osobny wydział poświęcony duszpasterstwu rodzin - wyjaśniał ks. Rakoczy.

Dodał, że ta funkcja różnie jest sprawowana w innych miejscach, ze względu na uwarunkowania, dłuższe doświadczenie czy potrzeby regionalne. Działalność w diecezji świdnickiej podzielił natomiast na przygotowanie do małżeństwa, pomoc rodzinie, związki niesakramentalne i obronę życia.

- Część z tych rzeczy nachodzi na siebie, przeplata się, dlatego w wielu kwestiach będziemy współpracować ze sobą na różnych płaszczyznach. Chciałbym też stworzyć zespół, który będzie podejmował działania w skali całej diecezji - dodał duszpasterz rodzin.

Biskup świdnicki pytał też zgromadzone małżeństwa o ich pomysły na najbliższe działania. Wśród nich wymieniono m.in. zwiększenie liczby poradni rodzinnych działających w diecezji, ujednolicenie programu przygotowania do sakramentu małżeństwa czy rekolekcje w większych miastach dla małżeństw i rodzin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama