Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dyspensa oraz środki ostrożności w diecezji świdnickiej. Nowy dekret biskupa

W związku z wprowadzeniem państwowych obostrzeń, spowodowanych rosnącą liczbą zarażonych koronawirusem, bp Marek Mendyk wydał szczegółowe wytyczne dotyczące troski o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych.

„W poczuciu troski i pasterskiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych, w oparciu o obowiązujące zarządzenia, wskazania oraz sugestie władz kościelnych i państwowych, przypominam wiernym i duchownym posługującym w diecezji świdnickiej, wskazania oraz zarządzenia, które należy wdrożyć podczas liturgii i innych czynności duszpasterskich” – rozpoczyna dokument biskup.

Dalej powołując się na kanony 87 §1, 1245 i 1248 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla:

- osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym

- osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, gorączka itp.)

- osób, które czują wielką obawę przed zarażaniem

- osób, które ze względu na ograniczenia liczby wiernych w kościołach, znajdują się w tzw. strefie żółtej lub czerwonej.

Osoby korzystające z dyspensy zachęca do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, kiedy jest mniej uczestników liturgii, z zachowaniem wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęca także, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na modlitwie oraz duchowo łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Przypomina również, że maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta winni używać: wierni uczestniczący w liturgii (bez zwolnienia lekarskiego), pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami, służba liturgiczna, ale i koncelebransi – podczas rozdawania Komunii Świętej i procesji przez świątynię.

Zwraca też uwagę na to, by zadbać o dozowniki z płynem dezynfekującym przy drzwiach, folie ochronne w konfesjonałach czy możliwość przyjęcia Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę.

W dekrecie biskup odnosi się również do zbliżającej się Uroczystości Wszystkich Świętych:

„Należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na cały kolejny tydzień. Duszpasterzy proszę, by podczas Mszy świętej na cmentarzu w dniu 1 listopada, zadbali o dostateczne nagłośnienie cmentarza, tak by wierni uczestniczący we Mszy świętej. nie gromadzili się w jednym miejscu. W procesji biorą udział tylko duszpasterze i najbliższa asysta” – dodaje zapewniając o modlitwie i duchowej jedności.

Całość dokumentu można przeczytać poniżej (na kolejnych stronach).

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama