Od dwóch lat Specjalistyczne Centrum Medyczne nosi imię Papieża Polaka. W 100. rocznicę jego urodzin do kaplicy, która służy pacjentom i personelowi, wprowadzono relikwie świętego.
O kolejnych dziełach poświęconych św. Janowi Pawłowi II mówi proboszcz miejscowej parafii.
- Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Polanicy udało nam się postawić pomnik temu wielkiemu Polakowi, na którym upamiętniliśmy najważniejsze daty z nim związane. Później imię św. Jana Pawła II przyjęła miejscowa szkoła i Specjalistyczne Centrum Medyczne. Teraz przyszedł czas na wprowadzenie relikwii. Wszystkie te dzieła są omodlone i mają służyć ludziom – mówił ks. Antoni Kopacz, prałat z Polanicy-Zdroju.
Wydarzeniu, które odbyło się 16 października, przewodniczył bp Adam Bałabuch. On też wprowadził relikwie do kościoła Wniebowzięcia NMP tego samego dnia wieczorem.
- Całe życie św. Jana Pawła II uczy nas, jak pełnić wolę Bożą. Odkrywając wolę Bożą w swoim życiu, pozostawił studia polonistyczne, by podjąć formację w czasie II wojny światowej w tajnym seminarium duchownym i służyć ludziom jako kapłan. Bezwarunkowe poddanie się woli Bożej uwidoczniło się zwłaszcza w czasie zamachu na jego życie 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra w Watykanie, jak też w dźwiganiu krzyża choroby i cierpienia w ostatnich latach życia - przypominał.
Dodał, że św. Papież Polak czuł się też duchowo mocno związany ze św. Jadwigą Śląską, patronką dnia jego wyboru na stolicę św. Piotra w Rzymie. Stawiał nam wszystkim św. Jadwigę jako wzór matki i żony.
- "Wszystko, co Księga Przysłów mówi o niewieście dzielnej - mówił Ojciec Święty - należy odnieść do księżnej Jadwigi jako żony i matki. Słowa Księgi Przysłów: Serce małżonka jej ufa (Prz 31, 11) pozwalają przyjąć twierdzenie, że wspólnota małżeńska i rodzinna buduje na zaufaniu wzajemnym". Papież nazywa zaufanie podstawowym dobrem wzajemnych odniesień w rodzinie. Tak jak Bóg obdarza małżonków zaufaniem, tak oni powinni wzajemnie sobie ufać i obdarowywać zaufaniem swoje dzieci i innych ludzi – wyjaśniał biskup pomocniczy diecezji świdnickiej
Dzień poświęcony Papieżowi Polakowi zakończył się koncertem muzyki organowej w wykonaniu prof. Andrzeja Chorosińskiego i recytacją „Tryptyku Rzymskiego” przez Michała Chorosińskiego. Tego dnia bp Adam poświęcił również nową rozlewnię wody „Staropolanki”.