Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmarł proboszcz z Bystrzycy Kłodzkiej. Znamy datę pogrzebu

Ks. Stefan Smoter odszedł w poniedziałek przed południem w szpitalu. Przegrał walkę z kilkoma chorobami.

Uroczystości rozpoczną się w czwartek - 19 listopada o godz. 18.00 Mszą Świętą żałobną połączoną z eksportą i pożegnanie w gronie wspólnoty parafialnej. Dzień później, tj. 20 listopada (piątek) o godzinie 14.00 odbędzie się natomiast Msza Święta pogrzebowa w kościele parafialnym, z którego ciało zmarłego kapłana zostanie odprowadzone na cmentarz.

Ksiądz Stefan Smoter urodził się 4 lipca 1948 roku w Piekiełku, gmina Tymbark, powiat Limanowa, województwo Małopolskie. Po ukończeniu studiów teologicznych, obronieniu pracy magisterskiej i uzyskaniu święceń kapłańskich od 1973 r. pracował jako wikariusz w parafii św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy w latach 1973-1979.  W kolejnych latach służył jako wikariusz parafii w Świeradowie-Zdroju (1979-1981) i w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu (1981-1983). 

W latach 1983-1986 pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Michała Archanioła w Koskowicach, a od 1986 r. w parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej. W roku 1998 na mocy dekretu papieża Jana Pawła II został podniesiony do godności prałata, a w 2005 roku decyzją Biskupa Świdnickiego został kanonikiem gremialnym Świdnickiej Kapituły Katedralnej.

"Jako proboszcz parafii Bystrzyca Kłodzka przygotował i przeprowadził między innymi w kościele parafialnym: kapitalny remont zabytkowych organów, wymianę wszystkich ławek, odgazowanie przeciw szkodnikom, renowację, a następnie złocenia wszystkich ołtarzy, figur i obrazów, renowację witraży oraz wykonanie dwóch nowych, malowanie wnętrza oraz renowację i malowanie tynków zewnętrznych, remont dzwonnicy, zegara i dzwonów, przełożenie całego pokrycia dachowego i remont ogrzewania kościoła" - wymienia Katarzyna Lenart-Żaba.

Dbał też o kościoły przy Domu Pomocy Społecznej, w Zalesiu i w Wyszkach. "Dzięki operatywności proboszcza znaczne środki finansowe na te cele zostały pozyskane od różnych instytucji, fundacji, konserwatorów zabytków. Również Gmina Bystrzyca Kłodzka pokryła częściowy koszt remontu organów. Organizowana szeroka pomoc dla osób poszkodowanych przez powódź z roku 1997, prowadzenie stałej akcji charytatywnej, zbiórka i dostarczenie żywności dla najuboższych to tylko niektóre działania księdza Stefana Smotera dla społeczności nie tylko miasta, ale i terenów wiejskich naszej gminy" - dodaje, podkreślając, że Rada Miejska w Bystrzycy Kłodzkiej 12 czerwca 2006 roku nadała zmarłemu księdzu tytuł Honorowego Obywatela Bystrzycy Kłodzkiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama