Nowy numer 4/2021 Archiwum

Toruń. Bp Ignacy Dec gościem XIII Międzynarodowego Kongresu

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbył się dwudniowy kongres „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki”. Jednym z prelegentów był emerytowany biskup świdnicki.

Trzynastą edycję kongresu rozpoczęła 20 listopada Eucharystia w toruńskim sanktuarium. Przewodniczył jej bp Ignacy Dec, który do zebranych wygłosił również okolicznościową homilię.

- W nauce najwyższą wartością jest prawda . W całym naszym życiu prawda ma szczególną rolę, jest fundamentalną wartością, (…) to najzdrowszy pokarm dla ludzkiego ducha. Kłamstwo jest trucizną. Zobaczmy, jak dzisiaj kłamstwo się rozlewa. Jakże ważne są dzisiaj media katolickie, które pilnują, by prawda docierała do człowieka jako najzdrowszy pokarm. Prawda wyzwala, a kłamstwo zniewala - mówił bp Dec, zachęcając rodziców i nauczycieli, by wychowanie budować również na prawdzie, szczególnie tej objawionej.

Po Mszy św. zebrani przenieśli się do auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, gdzie głos zabierali zaproszeni goście. Wśród nich znalazł się także bp Ignacy, który w swojej prelekcji przedstawił „misję uniwersytetu w nauczaniu Jana Pawła II”.

- Służba prawdzie. Ten główny cel uniwersytetu św. Jan Paweł II wskazywał niemal we wszystkich przemówieniach do ludzi nauki. W przemówieniu wygłoszonym 8 czerwca 1997 roku w kolegiacie św. Anny w Krakowie Jan Paweł II mówił: „Powołaniem każdego uniwersytetu jest służba prawdzie, jej odkrywanie i przekazywanie innym. Człowiek ma żywą świadomość, że prawda jest poza i ponad nim samym. Człowiek prawdy nie tworzy, ale ona sama się przed nim odsłania, gdy jej wytrwale szuka. Poznanie prawdy tworzy jedyną w swym rodzaju duchową radość” – cytował biskup senior diecezji świdnickiej, dodając, że w podobnym tonie papież Polak wypowiadał się także w innych miejscach.

Tegoroczny kongres odbywa się w formie hybrydowej. Część prelekcji transmitowana jest przez internet. Spotkanie w tym roku jest też dedykowane pamięci ks. kard. Zenona Grocholewskiego, który przez lata współorganizował wydarzenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama