Nowy numer 2/2021 Archiwum

Czyń dobro – zostań darczyńcą

20. finał Szlachetnej Paczki odbywa się w niesprzyjających warunkach. Przez panującą sytuację epidemiologiczną brakuje wolontariuszy, a liczba osób potrzebujących wcale nie maleje.

W tym roku w samej Świdnicy zgłosiło się ponad 40 rodzin. Z powodu małej liczby wolontariuszy pomoc może nie dotrzeć na czas. Wynika to z panującej epidemii. Ale właśnie Monice, dzięki zdalnej nauce, łatwiej jest połączyć swoje obowiązki z pracą wolontariusza. A tej jest niemało. – To są dwa miesiące wyjęte z życia.

Poświęcam na to cały wolny czas – mówi Monika. Sama mieszka w mieszkaniu wspomaganym, tzw. jaskółce, które w ostatnich latach powstały w Świdnicy. W ubiegłym roku poznała osobę, która pracowała jako wolontariusz, i to już drugi raz, jak angażuje się w pomoc potrzebującym. Ma przypisane do siebie 15 rodzin, ale do tej pory udało jej się spotkać jedynie z sześcioma. Są to osoby, które tak jak ona mieszkają w mieszkaniach wspomaganych i chociaż mają gdzie mieszkać, często brakuje im najpotrzebniejszych sprzętów AGD, jak lodówka czy pralka.

Finał Szlachetnej Paczki, nazywany Weekendem Cudów, odbywa się 12 i 13 grudnia, ale wolontariusze rozpoczynają swoją pracę już dwa miesiące wcześniej. Z każdą zgłoszoną rodziną spotykają się dwa razy. Przeprowadzają wtedy z nimi wywiad, dowiadują się, jakie mają potrzeby, ale też muszą wniknąć głębiej, aby poznać źródło ich trudności. To jest ważne, dlatego że pomoc ma być dla nich impulsem do zmiany. Do Szlachetnej Paczki włączane są te rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji z niezależnych od siebie przyczyn i chcą walczyć o zmianę. – Szlachetna Paczka skupia się na mądrej pomocy. Staramy się tak pomagać, aby te osoby wyszły na prostą. Darczyńcy mogą się później dowiadywać, jak rodziny sobie poradziły – mówi Karolina Paździora, liderka Szlachetnej Paczki w rejonie świdnickim.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama