Z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne władze świdnickiego WSD zdecydowały się przeprowadzić uroczyste nałożenie stroju duchownego alumnom trzeciego roku w seminaryjnej kaplicy.
Celebrze 8 grudnia przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.
- Chcemy na wzór Niepokalanej przyoblekać się w nowego człowieka. Ideał nowego człowieka przedkłada św. Paweł wszystkim chrześcijanom. Tym bardziej zatem powinni podjąć go ci, którzy zbliżają się do sakramentalnego utożsamienia się z Chrystusem poprzez kapłaństwo. Droga ta wymaga „przyoblekania się w Pana Jezusa Chrystusa” i naśladowania Go całym swoim życiem. To naśladowanie staje się szczególnym wymogiem dla wszystkich Jego uczniów - mówił do kleryków i ich przełożonych.
Zachęcał nie tylko do noszenia zewnętrznego znaku przynależności do Jezusa, ale i autentycznego Chrystusowego stylu życia, który domaga się radykalnej zmiany w porównaniu ze stylem życia dawnego człowieka.
- To może się w nas dokonać tylko wówczas, kiedy pozostajemy w żywym kontakcie z Panem Jezusem. W kontakcie bowiem ucznia z Mistrzem dokonują się najwspanialsze dzieła. Uczeń krok po kroku upodabnia się do swojego Nauczyciela, stając się tym samym nowym człowiekiem. Tej przemieniającej mocy może doświadczyć tylko ten, kto dba o to, by pozostawać każdego dnia przez Eucharystię, słuchanie słowa, rozmyślanie, modlitwę w jak najbardziej żywym kontakcie z Chrystusem - wymieniał praktyki duchowe, dodając że przyszli kapłani nie mogą zrezygnować z troski, by pozostawać w głębokiej wspólnocie z Panem.
Po homilii strój duchowy z rąk biskupa przyjęli: Mateusz Bandura (Kłodzko, par. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP), Ireneusz Cymborski (Międzylesie, par. pw. Bożego Ciała), Marcin Dudek (Bielawa, par. pw. Miłosierdzia Bożego), Vitaliy Kovalchuk, (Truhaniv, Ukraina, par. pw. Św. Mikołaja - diecezja samborsko-drohobycka), Janusz Małysiak (Rychwałd, par. pw. św. Mikołaja - diecezja bielsko-żywiecka) i Marcin Sokołowski (Bielawa, par. pw. Wniebowzięcia NMP).
Wraz z nimi tego dnia swoje święto miał również kleryk, który otrzymał urząd akolity. Do niego również biskup skierował słowo.
- Przeznaczony w specjalny sposób do tej posługi, staraj się głębiej przeżywać Ofiarę Eucharystyczną i na jej wzór kształtować własne życie. Staraj się również zrozumieć duchowe znaczenie i istotę czynności, które będziecie wykonywać, abyś codziennie przez Jezusa Chrystusa składał siebie w Ofierze, jako duchowy dar, przyjemny Bogu - podkreślał bp Bałabuch.
W uroczystości wzięli udział jedynie klerycy, ich proboszczowie, wspólnota seminaryjna i najbliższa rodzina.