Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał najnowsze dane dotyczące religijności Polaków. Czego dowiadujemy się o najmłodszej diecezji w Polsce?
Pierwsze tabele zawarte w raporcie przedstawiającym religijność w Polsce w 2019 r. pokazują, że w diecezji świdnickiej działa 191 parafii, spośród których 17 jest prowadzonych przez zgromadzenia zakonne, a pozostałe przez księży diecezjalnych. Spośród 380 duchownych, 323 posługuje duszpastersko. Pozostali pełnią inne funkcje lub przebywają na świadczeniach zdrowotnych czy emerytalnych. Mimo niewielkiej liczby kleryków Wyższego Seminarium Duchownego (jest ich 30), wciąż plasujemy się wysoko w stosunku do liczny wspomnianego wcześniej duchowieństwa (13 wynik w Polsce).
Przyglądając się życiu sakramentalnemu w diecezji można zauważyć niewielki spadek w porównaniu z rokiem 2018. Dotyczy to zarówno liczby udzielanych sakramentów chrztu – z 4796 do 4590 osób, małżeństwa – z 1602 do 1479, dominicantes (odsetek katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych) - z 29% do 27% czy communicantes (odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby wiernych) - z 13,7% do 13,4%. Dane te planują nas poniżej średniej krajowej i stawiają na 9 pozycji od końca.
Znaczące zmiany zanotowano w przypadku liczby udzielanych sakramentów bierzmowania – wzrost z 3352 do 4468 osób i Pierwszej Komunii Świętej - spadek z 6070 do 2862. Wynika to jednak nie tyle z drastycznych różnic w badanych latach, co ze zmiany wieku przyjmujących ww. sakramenty.
Opublikowany przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego dokument prezentuje również inne szczegółowe treści. Na uwagę zasługują dane dotyczące publikacji w papierze i w sieci materiałów informacyjnych przez parafie czy analiza działających w Polsce poradni rodzinnych. Zainteresowanych odsyłamy do strony: www.iskk.pl/badania/roczniki-statystyczne.