Nowy numer 8/2021 Archiwum

Przyszli do Mieroszowa, Jaroszowa i Ostroszowic

Większość miast zrezygnowała w tym roku z barwnych pochodów. Znalazły się jednak miejsca, gdzie w symboliczny sposób ukoronowani odwiedzili Bożą Dziecinę.

To właśnie w tytułowych wsiach zorganizowano miniorszaki. – Nie chcieliśmy całkowicie rezygnować z podtrzymania tej młodej tradycji. Już wcześniej przygotowaliśmy jasełka z udziałem kukiełek, więc stroje były gotowe.

Do tego dołączyli wierni, którzy przesłali nam swoje zdjęcia w koronach orszakowych – wspomina Małgorzata Przybylska, współorganizatorka obchodów święta w Mieroszowie. W Jaroszowie królowie przyszli do kościoła, gdzie spotkali Świętą Rodzinę i pokłonili się Dziecięciu. Parafianie przygotowali krótką inscenizację, która miała nie tylko przypomnieć odwiedziny Trzech Króli, ale i skłonić oglądających do refleksji. Ukoronowani goście pojawili sie też w Ostroszowicach. Na koniach podjechali pod szopkę, w której już po raz drugi można było zobaczyć żywe zwierzęta. W Bielawie natomiast na jednej z Mszy św. ks. Daniel Marcinkiewicz wystąpił w stroju dworskim, przypominając tradycję uroczystości i historię czwartego króla, który nie dotarł do Jezusa do Betlejem, ale trafił pod jego krzyż.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama