Nowy numer 8/2021 Archiwum

Przede wszystkim ewangelizacja

Pisząc o ważnych sprawach dotyczących życia parafii, miasta czy całej diecezji, nie tylko przekazują informacje, ale robią coś znacznie więcej – głoszą Ewangelię.

Media katolickie. Jest ich więcej niż można by przypuszczać – od znanych ogólnopolskich tytułów po cieszące się dużym uznaniem wśród wiernych gazetki parafialne.

Na papierze…

W świebodzickiej parafii pw. św. Mikołaja gazetka parafialna jest wydawana od 2016 roku. To wtedy proboszczem został tutaj ks. Józef Siemasz. – Wiadomo, jaką wagę odgrywają media w życiu społecznym. Jeśli czegoś nie ma w internecie, to nie istnieje. Jednak starsi ludzie wolą mieć coś na papierze. W naszej gazetce zamieszczamy m.in. intencje mszalne, informacje o udzielanych sakramentach, a także wspominamy osoby, które w poprzednim miesiącu zmarły – mówi ks. Józef, redaktor naczelny „Głosu św. Mikołaja”. Nie brakuje także informacji z życia parafii i relacji z wydarzeń. Swoje teksty publikują wikarzy, katechetki, a jedna strona przypada siostrom szkolnym de Notre Dame. Na łamach gazetki jest również miejsce na kąciki misyjny, kulturalny i kulinarny, a także rozważania niedzielnych czytań. – Słowo mówione ulatuje, a jeśli coś jest zapisane, to łatwo można do tego wrócić. Niektórzy parafianie archiwizują sobie tę naszą gazetkę, traktując ją jako kronikę życia parafii – dodaje.

Na ten aspekt zwraca uwagę również ks. Mateusz Matusiak, wikary parafii Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju. Ostatnio wyszedł tam 400. numer „Wniebowziętej”, która w odróżnieniu od swojego świebodzickiego odpowiednika jest tygodnikiem. Jednak to nie kronikarski zapis wydarzeń jest jej najważniejszym atutem, a możliwość dotarcia z ważnymi treściami do wiernych, gdyż – podobnie jak ma to miejsce w Świebodzicach – po lokalną gazetkę parafianie sięgają chętniej niż po ogólnopolskie czasopisma. – Taka jest nasza rola, żeby poprzez przybliżanie pewnych treści prowadzić innych do Jezusa. W gazetce można pewne rzeczy szerzej przedstawić, rozwinąć to, na co nie było czasu na ambonie – mówi ks. Mateusz.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama