Nowy numer 8/2021 Archiwum

Niemy krzyk bilbordów. Wołają o miłość

Od miesiąca w kilku miejscowościach diecezji można zobaczyć grafikę przedstawiającą umieszczone w sercu dziecko w prenatalnych okresie rozwoju. Towarzyszy mu napis "potrzebujemy miłości".

Już z początkiem Adwentu w całej Polsce zaczęły się pojawiać bilbordy i plakaty z grafiką przedstawiającą nienarodzone dziecko wpisane w serce matki.

- Nie było przy nim żadnego tekstu czy wyjaśnienia, więc pojawiło się wiele różnych interpretacji. A te wywoływały skrajne emocje. Plakat sam w sobie jest bardzo ładny graficznie, a wpisane w serce 9-miesięczne dziecko w łonie matki przypomina komputerowy witraż. Również kolorystyka ceglastej czerwieni na białym tle jest Polakom bliska. Wydawało się więc, że będzie się wszystkim podobać. Niestety, tak nie było. Znaleźli się nieliczni oponenci, którzy dorobili swoją teorię. Ale tego pewnie nie da się uniknąć - wyjaśnia Sławomir Kaptur.

To on wraz z Fundacją Małżeństwo Rodzina zaproponowali podobną inicjatywę również na terenie diecezji świdnickiej.

- W połowie grudnia w Świdnicy i najbliższych miastach nie było takich bilbordów. Zrobiło nam się żal. Nadchodziło Boże Narodzenie i uznaliśmy, że to doskonały świąteczny przekaz do wszystkich ludzi. Dziecko w sercu przedstawia miłość, radość, piękno, szczęście, rodzicielstwo i nowe życie. Zastanawialiśmy się nad dodaniem tekstu, który ukierunkuje naszą myśl. Z kilku propozycji wybraliśmy chyba najszersze "Potrzebujemy Miłości". Miłość jest potrzebna każdemu. Miłość jest najlepszym antidotum na pandemiczny stres czy depresję. Owocem miłości jest szczęście, radość i nowe życie. Tyle dobrych emocji w takim prostym obrazie - wyjaśnia okoliczności powstania akcji.

Fundacja zaczęła szukać kontaktu z autorami bilbordów rozwieszonych w całym kraju, w celu uzyskania licencji na grafikę. Szybko uzyskali namiary na firmę sprzedającą tę grafikę w USA. Za niecałe 300 zł kupili prawo do korzystania z obrazu.

- Nie było żadnych ograniczeń i każdy wciąż może sobie ją kupić. Odpowiednia prowizja z transakcji idzie do autorki Ekateriny Glazkowej. Firma reklamowo-poligraficzna Bogler z Wałbrzycha przedstawiła nam natomiast bardzo atrakcyjne warunki wydruku i najmu bilbordów. Justyna Dochniak pomogła zorganizować zrzutkę (więcej: link do zrzutki), która sfinansuje zawieszenie 10 bilbordów (4 w Świdnicy, 2 w Wałbrzychu, 2 w Dzierżoniowie, 2 w Nowej Rudzie). Wsparcie zadeklarowały również zaprzyjaźnione osoby z Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Jedliny i Nowej Rudy. I udało się. Dwa dni przed Wigilią 8 bilbordów życzyło miłości wszystkim oglądającym. Zebraliśmy 5 670 zł, co pokryło koszty akcji promocyjnej. Serdecznie dziękujmy wszystkim darczyńcom - dodaje.

Podkreśla, że zarówno ogólnopolska, jak i świdnicka akcja spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Podobne plakaty pojawiły się na ulicach innych miast diecezji (Kłodzko, Polanica-Zdrój, itp.). Fundacja planuje wznowienie akcji na Dzień Świętości Życia, tj. 25 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama