Nowy numer 8/2021 Archiwum

W niedzielę pomóżmy Chorwacji! Apel biskupa świdnickiego

W odpowiedzi na apel Caritas Polska, bp Marek Mendyk zachęca do zbiórki funduszy na pomoc poszkodowanych przez trzęsienie ziemi.

W tej sprawie skierował apel do wszystkich parafii diecezji świdnickiej, który miał zostać odczytany 17 stycznia:

"W ostatnich tygodniach docierały do nas informacje na temat ofiar najsilniejszego od 140 lat w Chorwacji trzęsienia ziemi, które w dniach 29 grudnia 2020 r. i 6 stycznia 2021 r. nawiedziło ten kraj. Setki osób zostało rannych, tysiące pozbawione dachu nad głową. Straty materialne szacowane są na miliony dolarów. W obliczu skutków tego kataklizmu chorwacka Caritas zwróciła się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc. Podejmując apel ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, jako wspólnota diecezjalna włączymy się 24 stycznia w modlitwę za ofiary trzęsienia ziemi oraz w zbiórkę na rzecz poszkodowanych" - zachęca biskup świdnicki.

Przypomnijmy, że do trzęsienia ziemi doszło we wtorek 29 grudnia 2020 roku o godzinie 12.19 czasu lokalnego. Epicentrum miało miejsce w pobliżu miasta Petrinja, a wstrząsy miały magnitudę 6,4, przez co były również odczuwalne w wielu europejskich krajach, takich jak Bośnia i Włochy. Najbardziej poszkodowani zostali mieszkańcy miast Petrinja, Sisak i Glina oraz okolicznych wiosek. Według lokalnych władz, pierwsze z miast zostało niemal całkowicie zniszczone i nie nadaje się do zamieszkania. Szkody odnotowano również w powiatach karlovackim i zagrzebackim. Kataklizm spowodował też śmierć co najmniej siedmiu osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama