Nowy numer 8/2021 Archiwum

Zamieszanie wokół Góry Iglicznej. Kuria wydała oświadczenie

W odniesieniu do obecnych w mediach nieprzychylnych komentarzy wobec kustosza sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości "Maria Śnieżna" rzecznik Świdnickiej Kuria Biskupiej umieścił na stronie diecezji komunikat.

Przypomina w nim, że sanktuarium w swojej działalności kieruje się stosownymi przepisami prawa kościelnego, Kodeksu prawa kanonicznego, normami prawa partykularnego oraz postanowieniami statutu.

Ksiądz Daniel Marcinkiewicz podkreśla, że "sanktuarium jest miejscem kultu, rozumianego w zgodzie z kan. 1186 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz wysiłku ewangelizacyjnego, duszpasterskiego i społecznego. Taki charakter tego miejsca - podobnie jak we wszystkich innych Sanktuariach w Polsce i za granicą - nakłada obowiązki również na osoby przybywające do Sanktuarium, a które to winny zachowywać należyty szacunek dla miejsca służącego sprawowaniu kultu religijnego. Wobec tego ochrona religijnego charakteru tego miejsca ma prymat nad zapewnieniem możliwości korzystania z tamtejszych walorów krajobrazowych".

Dalej rzecznik Świdnickiej Kurii Biskupiej pisze, że "szacunku dla religijnego charakteru tego miejsca należy oczekiwać niezależnie od tego, czy osoby odwiedzające to sanktuarium przybywają tam w celach związanych ze sprawowaniem kultu religijnego oraz bez względu na to, czy są one członkami Kościoła Rzymskokatolickiego czy też nie".

Świdnicka Kuria Biskupia jednocześnie oświadcza, że wszelkie zastrzeżenia wobec sposobu działalności wyżej wymienionego sanktuarium rozpatruje w odniesieniu do wskazanych przepisów prawa. Pozwala to uznać, że w przestrzeni medialnej pojawiają się również oceny mające charakter jednoznacznie krzywdzący dla kustosza sanktuarium na Górze Iglicznej. Tym niemniej kuria nie będzie się do tych zastrzeżeń szczegółowo odnosić w przestrzeni medialnej.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy m.in. zakazu fotografowania na terenie sanktuarium, którego kilku turystów nie uszanowało. Mimo upomnień nie chcieli dostosować się do panujących w tym miejscu zasad. W ostatnich tygodniach zainicjowali zbiórkę podpisów pod internetową petycją o usunięcie aktualnego kustosza, przedstawiając go w negatywnym świetle.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama