Nowy numer 8/2021 Archiwum

Rekolekcje z Józefem w tle. Nasza propozycja na Wielki Post

Oblubieniec Maryi był jedynie tłem biblijnych wydarzeń, ale dzięki decyzji papieża Franciszka możemy na nowo odkrywać, że jest to święty na dzisiejsze czasy.

Rola św. Józefa w życiu Jezusa i Maryi była kluczowa. To on przez swoją roztropność, męstwo, posłuszeństwo, wierność, cierpliwość, czystość czy sprawiedliwość ma udział w historii zbawienia. Wszystkie te przymioty pojawiają się w litanii odmawianej na jego cześć i właśnie te wezwania będą punktem wyjścia do rekolekcyjnych rozważań, które poprowadzi o. Dariusz Laskowski OSPPE, kustosz diecezjalnego sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin.

- Sam Kościół dał nam go w tym roku jako patrona. Oprócz listu apostolskiego papieża Franciszka "Patris corde" możemy poznawać rolę Józefa także w poszczególnych wezwaniach litanii, która tworzyła się z kultu i czci, jaką wierni przez wieki obdarzali tego świętego. Dlatego chcemy zgłębić to, co pobożność ludzi mówiła na jego temat, a co Kościół potwierdzał - mówi paulin. - Te wszystkie "naj", które pojawiają się w litanii, wydawały mi się kiedyś słodkie i przerysowane, ale teraz widzę, że on jest naprawdę naj! - dodaje.

Nie ma lepszego miejsca do poznawania św. Józefa niż nasze świdnickie sanktuarium, nie ma też lepszego dnia uczczenia świętego cieśli z Nazaretu niż środa - dzień szczególnie mu poświęcony, dlatego właśnie tam o. Dariusz wraz z naszą redakcją będzie nagrywał rozważania, które będziemy publikować w środy, począwszy już od Środy Popielcowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama