Nowy numer 23/2021 Archiwum

Duchowe SPA

Skończyli pracę, wsiedli do samochodówi i na całą dobę zamknęli się w domu rekolekcyjnym ojców sercanów w Polanicy- -Zdroju.

Można by inaczej spędzić weekend i odpocząć po ciężkim tygodniu pracy, ale dla nich dni odnowy duchowej, które dwa razy w roku przeżywają, dają siłę, aby mierzyć się z codziennością.

– Tworzymy przestrzeń, w której możemy spotkać się z bratem, a przez niego z Panem Jezusem. Chodzi o to, żebyśmy nawzajem zapalali się wiarą – mówi Mariusz Trębicki, lider wspólnoty Mężczyźni św. Józefa. Przyznaje, że ogłoszony przez papieża Rok św. Józefa jest dla nich zobowiązaniem, ale też zachętą do odkrywania, że Oblubieniec Maryi jest punktem odniesienia dla każdego mężczyzny. – Słuchając nauczania papieża wyrażonego w liście „Patris corde”, najmocniej dotarły do mnie słowa, czy łatwo jest mnie kochać. Czy stwarzam mojej żonie i córkom warunki, żeby mogły mnie kochać. Tak jak Józefa, którego łatwo było kochać – przyznaje.

Głoszący konferencje o. Michał Legan OSPPE przekonywał, że odkrycie swojej słabości jest konieczne, aby wejść na drogę nawrócenia. – Upadki, rozczarowanie i doświadczenie, że coś nie wyszło, to propozycja Boga na męskie życie. Twoim zadaniem jako męża, ojca, brata, kapłana wcale nie jest ułożenie sobie i innym wygodnego życia. Człowiek, który sobie poradził z życiem, nie potrzebuje Zbawiciela – mówił paulin. – Mamy rozwiązanie na wszystkie sprawy, jesteśmy specjalistami od szczepionek, wiemy najlepiej, kto powinien być trenerem reprezentacji. Nie mamy tylko rozwiązania na swoje połamane serce. Wszystkie nasze recepty nam nie pomogą. Recepta jest tu – dodawał, wskazując na Biblię. W dalszej części, opierając się na przypowieści o miłosiernym ojcu, mówił o Bożej miłości, która jest bezwarunkowa. – Od najmłodszych lat uczymy się, że życie to wymiana interesów. Na szczęście z Bogiem ten układ nie działa. U Niego wszystko jest za darmo. Jedyne nawrócenie, jakie mamy szansę przeżyć, to nawrócenie w odkryciu Boga miłosiernego, który z miłości wybacza nam grzechy za darmo – mówił, przytaczając przykłady z własnego życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama