Nowy numer 23/2021 Archiwum

Tylko sześć obiektów w diecezji z dotacjami

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu opublikował plan finansowy dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w 2021 roku.

Na liście znalazło się 41 obiektów, sześć z nich to kościoły diecezji świdnickiej.

- Nie lada problemem jest taki rozdział środków, by nie pominąć obiektów najbardziej potrzebujących, czyli tych, gdzie niepodjęcie prac spowoduje pogorszenie ich stanu zachowania w stopniu powodującym utratę wartości zabytkowych. Mimo starań nie udało się wesprzeć wszystkich obiektów, które są w stanie zagrożenia, czego przyczyną jest niska kwota środków na dotacje. Niewielkie kwoty naszych dotacji powodują, że zadania realizowane są latami, więc kontynuacja prac już przez nas finansowanych, a niewspartych w obecnym roku dotacjami przez inne podmioty, była dla nas ważnym kryterium dla przydzielenia dotacji - tłumaczy Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zaznacza przy tym, że na dotacje dysponował kwotą 2 mln złotych. Łączna wnioskowana kwota dotacji w 218 wnioskach to 30 347 492,53 zł.

Pieniądze z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu wspomogą:

  • remont elewacji kościoła parafialnego pw. św. Józefa Obl. NMP w Wałbrzychu – 90 tys. zł
  • konserwację malowideł ściennych kościoła filialnego pw. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zagórzu Śląskim) – 30 tys. zł
  • konserwację ołtarza bocznego pw. Serca Maryi z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim – 40 tys. zł
  • konserwację ołtarza bocznego pw. Siedmiu Boleści Maryi z kościoła św. Mikołaja w Doboszowicach – 40 tys. zł
  • konserwacja ołtarza bocznego pw. Matki Boskiej Różańcowej z kościoła filialnego pw. Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach (parafia pw. św. ap. Piotra i Pawła w Zwróconej) – 40 tys.
  • remont dachu kościoła filialnego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Makowicach (parafia pw. NMP Częstochowskiej w Bojanicach) - 50 tys.

Cały wykaz dofinansowanych obiektów można znaleźć tutaj: Plan finansowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama