W Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku duchowni z całej diecezji świdnickiej zebrali się w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, by odnowić swoje przyrzeczenia.
Spotkanie zainicjował bp Marek Mendyk, który ze względu na ograniczenia sanitarne w czasie tegorocznej Mszy Krzyżma nie spotkał się jak dotychczas ze znaczną częścią prezbiterów diecezji świdnickiej.
- Podczas udzielanych nam święceń biskup pytał naszych przełożonych: Czy wiesz, że są tego godni? Dzisiaj, po latach doświadczenia, naszej służby i wiary, dobrze wiemy, że nie jesteśmy tego godni. Nikt z nas nie jest tego godny - zauważył biskup świdnicki w kościele pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy.
Dalej wyjaśniał słowa konsekracji, które już za czasów św. Jana Ewangelisty nie było rozumiane.
- Przychodzili na Eucharystię, sprawowali Eucharystię, ale nie rozumieli wagi tych słów. Nie wiedzieli, co się dzieje. Dlatego w miejscu, gdzie w Ewangelii powinny być słowa o Eucharystii, u św. Jana są dwa obrazy, czym jest Eucharystia - obraz miłości, obmycia uczniom nóg i obraz jedności - Modlitwa Arcykapłańska: „spraw, Panie, aby byli jedno”. Dzisiaj, gdy ponownie wypowiemy te słowa konsekracji, musimy sobie na nowo uświadomić, że uczestniczymy w ofierze, która jest ofiarą miłości i jedności. I takie owoce ma przynieść w nas - owoce miłości i jedności - apelował.
Do Eucharystii nawiązywał też bp Adam Bałabuch w kościele Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku.
- Kiedy dokonuje się przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa, Pan pragnie, aby dokonywała się również przemiana mojego serca. Jezus chce przemieniać nasze serca, abyśmy mogli kochać Go tak, jak On nas kocha - mówił biskup pomocniczy.
Emerytowany pasterz diecezji świdnickiej spotkał się natomiast z księżmi w wałbrzyskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie skupił się na temacie kapłaństwa.
- Zostaliśmy posłani na żniwo Pańskie, by głosić Ewangelię, sprawować sakramenty święte - na czele z codziennym sprawowaniem Eucharystii - by sprawować też posługę miłości, posługę charytatywną wobec ubogich, chorych, potrzebujących - wymieniał bp Ignacy Dec.
We wszystkich trzech miejscach Eucharystii towarzyszyło odnowienie przyrzeczeń kapłańskich i adoracja Najświętszego Sakramentu.