Nauczyciel poszedł za uczniem "Śladami Mistrzów"

W świdnickiej katedrze odbył się drugi w tym roku koncert organowy w ramach cyklu, który ma pomóc w zbiórce funduszy na remont świdnickiej katedry.

Tym razem - na zaproszenie młodego świdnickiego organisty i pomysłodawcy cyklu Jakuba Monety - 26 czerwca wystąpi prof. Piotr Rojek, dziekan Wydziału Instrumentalnego oraz Kierownik Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

W programie znalazły się utwory  J.S. Bacha i L. Boëllmanna oraz improwizacje organowe wykonawcy koncertu. Cykl "Śladami Mistrzów" objęty jest patronatem honorowym Beaty Moskal-Słaniewskiej, prezydent miasta Świdnicy, i bp. Marka Mendyka, biskupa świdnickiego.

Dodajmy, że Jakub Moneta od września 2020 r. jest uczniem prof. Rojka w klasie organów Ogólnokształcącej Szkoły Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu (obecnie IV klasa cyklu sześcioletniego II stopnia, tj. II klasa liceum ogólnokształcącego).

Pamiątkowe wspólne zdjęcie z artystą.   Pamiątkowe wspólne zdjęcie z artystą.
archiwum prywatne

Piotr Rojek ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba. Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich, prowadzonych przez tak wybitne osobistości świata muzyki organowej jak: Julian Gembalski, Bernhard Haas, Hans Haselböck, Ferdinand Klinda, Ton Koopman, Jon Laukvik, Armin Schoof, Wolfgang Seifen, Józef Serafin czy Harald Vogel. Pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Jest dziekanem Wydziału Instrumentalnego oraz kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Prowadzi również klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.

Artysta regularnie koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in.: w Czechach, Finlandii, Hiszpanii, na Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii we Włoszech oraz na Wyspach Ålandzkich. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Powstała w 2005 roku płyta, na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Był też stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.

Otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Brązowy Krzyż Zasługi, Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodę Ministra Kultury Ukrainy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..