Biskupi i kapłani związani z katedrą przy jednym ołtarzu prosili o potrzebne łaski dla papieża Franciszka, ale i obchodzącego 70. rocznicę święceń kapłańskich papieża seniora Benedykta XVI.
W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła biskup świdnicki przypomniał znaczenie słów wypowiadanych w Credo: „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”.
- Wyznawanie, że Kościół jest apostolski oznacza podkreślenie jego głębokiego, konstytutywnego związku z apostołami. To ich Jezus pewnego dnia przywołał do siebie, powołał po imieniu, by pozostali z Nim oraz żeby mógł ich wysyłać na głoszenie nauki (Mk 3,13-19) - wyjaśniał bp Marek Mendyk.
Następnie tłumacząc pojęcie „apostolat”, zauważył, że kiedy myślimy o następcach apostołów, o biskupach, prezbiterach, diakonach trzeba postawić pytanie o to, czy wypełniają swoje podstawowe zadania: modlitwy i głoszenia Ewangelii.
- Każdy z nas - jeśli chcemy być apostołami - musi stawiać sobie pytanie: Czy głoszę Ewangelię? Czy modlę się o zbawienie świata? Czy przyprowadziłem choćby jednego człowieka do Kościoła? To właśnie jest Kościół apostolski. Jest to nasza konstytutywna więź z apostołami - dodał, pytając, jak złączyć się ze świadectwem Apostołów.
W odpowiedzi zauważył, że Kościół jest apostolski, ponieważ „zachowuje i przekazuje, z pomocą Ducha Świętego, który w nim mieszka, nauczanie, dobry depozyt i zdrowe zasady usłyszane od apostołów” (n. 857). Wyjaśniał, że Kościół zachowuje przez wieki ten cenny skarb, jakim jest Pismo Święte, nauka, sakramenty, posługa pasterzy, tak, że możemy być wierni Chrystusowi i uczestniczyć w Jego życiu.
Zachęcał też, by w życiu wiary próbować odkryć piękno i odpowiedzialność bycia Kościołem apostolskim, pamiętając o jego cechach: modlitwie i głoszeniu Ewangelii.
Na koniec Mszy św. złożył życzenia solenizantom: ks. Piotrowi Śliwce, proboszczowi parafii, ks. Pawłowi Traczykowskiemu, wikariuszowi, i ks. Pawłowi Kilimnikowi, sekretarzowi.