Nowy numer 30/2021 Archiwum

Chcesz iść do seminarium? Przeczytaj!

10 lipca mija podstawowy termin zgłaszania się kandydatów do świdnickiego WSD. Czy będzie dodatkowa rekrutacja? Co się w niej w tym roku zmieniło?

Przede wszystkim zgodnie z wchodzącym w życie dokumentem "Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, wraz z nowym rokiem akademickim 2021/2022 w diecezji świdnickiej początek drogi formacyjnej nie ma charakteru akademickiego.

– Zostaje wprowadzony tzw. rok propedeutyczny (przygotowawczy), który rozpocznie się 1 października po wcześniejszej weryfikacji kandydatów. Dopiero po pomyślnym jego zakończeniu kandydaci rozpoczną studia teologiczne na wrocławskim Papieskim Wydziale Teologicznym – wyjaśnia ks. Dominik Ostrowski, rektor świdnickiego WSD.

Dodaje, że osoby zgłaszające się do seminarium powinni mieć szczerą chęć służenia Bogu i ludziom jako kapłani, odznaczać się wzorową postawą moralną, posiadać stosowne uzdolnienia intelektualne, a także cieszyć się dobrym stanem zdrowia. W przypadku kandydatów starszych (powyżej 35. roku życia) droga ewentualnej formacji jest prowadzona indywidualnie.

Rekrutacja rozpoczyna się rozmową kwalifikacyjną z moderatorami, która odbędzie się w wynaczonym przedziale czasowym - od 1 lipca do 10 lipca lub od 16 sierpnia do 28 sierpnia - i zostanie ustalona drogą telefoniczną (+48 533 473 525 - rektor, +48 74 856 49 00 - furta). Drugą częścią jest egzamin z wiedzy teologicznej zawartej w „Youcat. Katechizm Kościoła Katolickiego dla młodych" - część I i III (12 lipca - godz. 10 lub 31 sierpnia - godz. 10). Ostatnim kryterium jest miesiąc weryfikacyjny w wyznaczonym ośrodku formacji roku propedeutycznego.

Już w pierwszym etapie kandydat powinien przedstawić następujące dokumenty:

- świadectwo dojrzałości + kserokopia,
- świadectwo ukończenia szkoły średniej + kserokopia,
- opinia proboszcza i opinia katechety,
- świadectwo zdrowia uprawniające do podjęcia studiów w szkole wyższej + kserokopia,
- aktualna pełna metryka chrztu, wystawiona nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia dokumentów + kserokopia
- świadectwo bierzmowania (jeśli nie ma adnotacji o bierzmowaniu na metryce chrztu) + kserokopia
- dowód osobisty (do wglądu)
- książeczka wojskowa (do wglądu)
- życiorys uwzględniający drogę sakramentalną i zaangażowanie w parafii
- podanie o przyjęcie do seminarium duchownego skierowane do rektora WSD
- 3 fotografie tradycyjne oraz zdjęcie w formacie jpg. (minimum 368×456 pikseli)


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama