W związku z wydaniem przez papieża Franciszka motu proprio "Traditionis custodes", bp Marek Mendyk wydał dekret regulujący celebracje liturgii wg. Missale Romanum z 1962 r. w Duszpasterstwie Wiernych Tradycji Łacińskiej.
Pasterz diecezji świdnickiej wyznaczył do tego trzy miejsca: kościół Krzyża Świętego w Świdnicy, kaplicę św. Marii Magdaleny w Kłodzku oraz – po udzieleniu dyspensy na okres jednego roku – kościół św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu. Z ostatniego z tych miejsc biskup zezwolił korzystać poza porządkiem Mszy św. parafialnych. Zrezygnowano natomiast z Mszy w rycie trydenckim w katedrze.
Do celebracji zostali również wyznaczeni kapłani, którzy służyli w ten sposób już wcześniej: ks. Julian Nastałek – duszpasterz wiernych tradycji łacińskiej w diecezji świdnickiej, ks. kan. Dominik Ostrowski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, ks. kan. Zbigniew Chromy – proboszcz parafii św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu, ks. Jarosław Buczyński – wikariusz parafii św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu, i ks. Wojciech Pawlina - wikariusz parafii Chrystusa Króla w Dzierżoniowie.
W ciągu trzech miesięcy zostanie także zrewidowany statut grupy, której duszpasterzem na okres pięciu lat został wybrany ks. Julian Nastałek.
Przypomnijmy, że papieski dokument "Traditionis custodes" z 16 lipca 2021 r. wprowadza regulacje dotyczące sprawowania nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego (tzw. Mszy św. trydenckiej), uchylając jednocześnie wszystkie wcześniejsze normy, instrukcje, zezwolenia i zwyczaje, które nie są zgodne z jego postanowieniami (TS art. 8). W tym przede wszystkim motu proprio "Summorum Pontificum" z 2007, wydane przez Benedykta XVI.
Z całością dokumentu można zapoznać się poniżej: