Ponad 100 księży spotkało się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, by omówić bieżące zagadnienia związane z rozpoczynającym się kolejnym rokiem formacyjnym.
Głównym tematem obrad było duszpasterstwo w czasie epidemii i postpandemii. Dużo mówił o nim ks. Roman Chromy z archidiecezji katowickiej, który był gościem konferencji rejonowej dla duchowieństwa diecezji świdnickiej 27 sierpnia.
- Patrząc na zadany temat, pomyślałem, że powinienem tu wyjść, podać z 10 punktów mówiących o tym, co trzeba robić w dobie epidemii i byłoby po sprawie. Ale proszę na coś takiego nie liczyć. Chciałbym się z księżmi podzielić tylko swoimi refleksjami i zachęcić do przemyśleń. Pandemia jest bowiem jedynie maleńkim wycinkiem tej rzeczywistości, w której przyszło nam żyć i ewangelizować. Rzeczywiście, trwa dyskusja na temat duszpasterstwa po pandemii, której owocem są opracowania i inne publikacje. Osłabienie praktyk religijnych ze względu na limity w kościołach, zatrzymanie formacji w wymiarze wspólnotowym i inne konsekwencje izolacji społecznej mocno wpłynęły na relację duszpasterzy i wiernych, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci i młodzieży - wymieniał prelegent.
Powołując się na dokumenty papieża Franciszka, zwracał też uwagę na zadania czekające chrześcijan, wśród których wyróżnił uczynki miłosierdzia i preewangelizację w środowiskach laikatu.
Do budowania relacji z wiernymi zachęcał także bp Marek Mendyk, prosząc, by księża nie szukali wymyślnych programów, ale towarzyszyli powierzonej sobie wspólnocie. W czasie modlitwy liturgią godzin dawał prezbiterom też inne wskazówki. - Pan Bóg daje nam siłę, abyśmy tak jak On współodczuwali, współdziałali. Wymaga to często od nas wewnętrznej walki z lenistwem, niecierpliwością czy zbyt łatwym uleganiem światowym trendom i innymi kapłańskimi słabościami. Od każdego z nas po ludzku zależy bardzo wiele, bo to, jak nas widzą, wiąże się z szacunkiem do Kościoła albo pogardą i odrzuceniem wszystkiego, co głosi. Powinniśmy o tym pamiętać i, przeżywając rekolekcje, korygować, zmieniać - mówił pasterz diecezji.
Biskup przypominał też o bieżących wydarzeniach: beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, wizycie ad limina w Rzymie czy o synodzie biskupów.
Głos zabrali też przedstawiciele Wydziałów Katechetycznego, Duszpasterskiego, świdnickiego WSD, którzy przekazali zebranym księżom aktualne komunikaty.